Časopis Umělec 2008/2 >> Ano, nebo ne Přehled všech čísel
Ano, nebo ne
Časopis Umělec
Ročník 2008, 2
6,50 EUR
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

Ano, nebo ne

Časopis Umělec 2008/2

01.02.2008

Ivan Mečl | editorial | en cs de es

Výstava artivistické skupiny Guma Guar v Galerii hlavního města Prahy byla poničena údajně neznámými obrazoborci a její následné uzavření provázejí konspirační teorie. Po rozhodnutí kurátorů této instituce výstavu bez konzultace s autory předčasně uzavřít došlo k reakci na naší scéně neobvyklé. Umělci, jejichž výstavy zde byly plánovány, odmítli další spolupráci s galerií a své projekty nebudou realizovat. Tento incident byl poslední kapkou v moři nechutných obstrukcí, která přivodilo umělcům konečné vystřízlivění z institucionálního dýchánku.
Porevoluční kulturní instituce si důvěru nikdy nezískaly. Jsou většinou nástupnickou organizací staletí přežívajících úřednických pevností s pozměněnými jmény a tvářemi. Nové tváře ale skrývaly stejně demagogické myšlení svých předchůdců. Jen část terminologie je jiná. Feudální řízení je jim vlastní a o nastartování demokratických mechanismů fungování nemají zájem. Tyto organizace jsou paralyzovány neprostupnou byrokracií. Hospodaření je netransparentní. Finanční toky a machinace se svěřeným majetkem udržované v tajnosti. To se strukturám uvnitř zdí nesmírně hodí. Pokud udrží takový stav věcí, nemusí být pro okolí otevřené a nemusí nikoho považovat za partnera.
Proč tolerujeme aroganci a úpadek platformám, které mají reprezentovat současné umění? Proč trpíme lenost v myšlení těm, co mají aplikovat náročné principy a postupy? Chceme snad být spojováni s takovou ostudou?
Velké státní a městské instituce ve východní Evropě nepřispívají mladým umělcům na výstavní projekty. Obdarovávají jen několik oblíbenců. Své rozpočty nejraději spotřebují samy. Přesto však zneužívají umělce a externí kurátory k manifestaci čerstvého života v jejich vyschlých fuseklích. Obskurní plastická chirurgie jim umožňuje vysávat společné kasy a nyní již i mezinárodní grantové programy. Instituce si platí odborníky na získávání podpor z veřejných fondů i soukromých zdrojů. Jejich údivem protáhlé tváře při žádosti o finanční podporu připravovaného projektu se ale nemění. Na výstavy, které si samy objednaly pro zlepšení své umrlčí image, „není rozpočet“. Magická fráze. Kolika umělcům zvoní v uších. A přesto dodnes zatínali zuby a výstavu realizovali na vlastní náklady, s podporou přátel či sponzorů, které si sami našli.
Klíčové postavy těchto kulturních institucí se drží svých pozic již téměř dvacet let. Pokud byly někdy nuceny odstoupit, byl to většinou výsledek jejich vzájemných intrik. My si snad ani nepamatujeme, že by je řídil někdo jiný. I rotace jejich stále stejných kádrů připomíná pohyb v medu.
Mimo svá zahajovací a mediální vystoupení s veřejnosti nekomunikují. Promlouvají k nám žvásty troušenými do médií a tiskovými zprávami na úrovni středního vzdělání. Vše korunují kulturní ředitelé s arogantním vystupováním překupníka kokainu, libující si v drahých limuzínách, luxusu a opulenci. Fungují v perverzní symbióze s jakoukoli zkorumpovanou vládnoucí stranou nebo finanční mafií.
Když francouzští kurátoři Jerome Sans a Nicolas Bourriaud připravovali na sklonku devadesátých let v Paříži projekt kulturního prostoru Palais de Tokyo, dali do stanov projektu zásadu čtyřletého působení ředitelů. Palais de Tokyo se po otevření ihned stalo jedním z nejvýznamnějších míst současného umění na světě. Přesto oba po čtyřech letech sami odešli a jejich místo nahradil jejich kritik a odpůrce. V našem prostředí to zní jako pohádka. Čekali bychom spíše hlasování pro dosmrtné ředitelování za zásluhy.
Vzhledem k finančním možnostem svých institucí sami nebo ve spojení s vydavateli dárkových uměleckých kodexů sytí police knihkupectví drahými publikacemi, popisujícími dějiny umění jako sérii jejich a spřízněných aktivit, nebo monografiemi svých oblíbených géniů. To, co se děje poslední desetiletí, už těžko někdo napraví. Jejich institucionálními aktivitami a tištěnými názory je pokřivená celá vývojová perioda umění po roce 1989. A pokud to dopustíme, pokusí se změnit ve svůj prospěch i pohled na historii kultury před tímto datem.
Mimo zmiňovanou oblast se vystavuje v bídných podmínkách, kde skutečně nejsou žádné rozpočty a kde nemá smysl sčítat náklady. Malé aktivity si samozřejmě nemohou dovolit najímat fundrisery. Skutečně zásadní a nezávislé texty se vracejí na stránky roztroušených samizdatů a okrajových periodik. A je to tak dobře. Vzniká tím autentičtější tvorba než ta, kterou oficiálové tahají pod stropy vysokých sálů. Mají velkou starost s nakumulovanými prostředky a možnostmi, takže se nemohou zajímat o kvalitu děl a smysl předváděného umění.
Boj s institucemi je ztrátou času. Patří jim jen upřímná lítost. Ze závislost na vědomí důležitosti a droze rozhodování je bolestivá cesta. Litujeme všechny, kteří vyplýtvali své životy v křeslech kanceláří a v ubíjejícím rytmu schůzí. Můžeme se občas ustrnout nad oběťmi jejich vzájemných komplotů. Nestaňme se ale součástí jejich hry. Na to máme příliš málo času. Zisky z této vypečené hry jsou jisté jako výhra v pohraničním kasinu. Ta hra je pošpiněním se, popřením vlastních názorů a zásad. Nelze donekonečna přešlapovat mezi ano a ne. Nenechme se nachytat lákadly zkorumpovaných a pokryteckých institucí, které za jejich zády kritizujeme. Vyberme si ano, nebo ne, protože jinak se na pokrytectví a zkorumpovanosti podílíme.
Možná že kolektivní odmítnutí a izolace starých struktur bude prvním krokem ke vzniku nových, skutečně nezávislých, demokratických a otevřených.

Dokud se odmítání nestane samo uměním. Je to totiž zajímavé.

Komentáře

Článek zatím nikdo nekomentoval

Vložit nový komentář

Doporučené články

Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona Činy, přečiny a myšlenky Perského krále Medimona
V oblasti kultury již není nic, co by nebylo použito, vyždímáno, obráceno naruby a v prach. Klasickou kulturu dnes dělá „nižší vrstva“. Ve výtvarném umění jsou někdy umělci pro odlišení nazýváni výtvarníky. Ostatní umělci musí hledat v jiných vodách a bažinách, aby předvedli něco nového, jiného, ne-li dokonce ohromujícího. Musí být přízemní, všední, političtí, manažerští, krutí, hnusní nebo mimo…
Nick Land — experiment s nehumanismem Nick Land — experiment s nehumanismem
Nick Land byl britský filozof, který už není, aniž by byl mrtev. Jeho takřka neurotický zápal pro šťourání se v jizvách skutečnosti svedl nemálo nadějných akademiků na obskurní cesty tvorby, která obtěžuje svou původností. Texty, které po něm zůstaly, dosud spolehlivě znechucují, nudí a pudí k vykastrování jejich zařazením do „pouhé“ literatury.
MIKROB MIKROB
"Sto třicet kilo tuku, svalů, mozku a čisté síly na současné srbské umělecké scéně soustředěných do 175 cm vysokého, 44 let starého těla. Jeho majitel je známý pod množstvím jmen, včetně pojmenování Bambus, Mexikán, Ženich, Sráč, ale nejčastěji je známý jako hrdina všech ztroskotanců, bojovník za práva bezdomovců, lidový umělec, bavič maloměšťáků, domácí anarchista, sběratel desek, milovník…
Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce Má kariéra v poezii aneb Jak jsem to hodil za hlavu a oblíbil si instituce
Amerického básnika pozvali do Bílého domu, aby jim přečetl svou kontroverzní vykradačskou poezii. Vyfintěn a připraven dělat si věci po svém dospívá ke „skandálnímu“ zjištění, že již nikomu nic nevadí a že místo narážení hlavou do obecných zdí, je lepší stavět vlastní zdi či alespoň zíďky.
ArtLeaks
27.07.2014 19:39
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Toxic Pfarding, 1995, acrylic painting on paper, 33 x 21 cm, framed
Více informací...
470 EUR
Tento díl je věnován Františku Skálovi, laureátovi Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1991, a jeho dílu Lesojan (1998, bukové...
Více informací...
1 006,15 EUR
Print on art paper from serie prepared for "Exhibition of enlarged prints from Moses Reisenauer’s pocket Ten Commandments"....
Více informací...
290 EUR
Originální novodobý komiks, jehož autorem je známý ilustrátor týdeníku Respekt, Pavel Reisenauer, dal zabrat mnohým jeho...
Více informací...
20 EUR

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDÝN
Arch 8, Resolution Way, Deptford
London SE8 4NT, Velká Británie

 

Otevřeno od středy do soboty mezi 12:00 a 18:00

 

Kancelář: +44 (0) 20 8692 5157

 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

 

Shop
shop@divus.org.uk, +44 (0) 20 8692 5157

DIVUS PERLA
Areál bývalé papírny, Nádražní 101
252 46 Vrané nad Vltavou, Česká republika
ivan@divus.cz, +420 602 269 888

Otevřeno od středy do neděle od 11:00 do 18:00.
Od 15.12
do 15.1. pouze na telefonickou objednávku.

 

DIVUS BERLIN
v ZWITSCHERMASCHINE
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno od středy do soboty od 14:00 do 19:00

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS