Časopis Umělec 2012/1 >> McDonald’s Přehled všech čísel
McDonald’s
Časopis Umělec
Ročník 2012, 1
6,50 EUR
7 USD
Zaslat tištěné číslo:
Objednat předplatné

McDonald’s

Časopis Umělec 2012/1

11.02.2013 15:59

Joshua Cohen | story | en cs de

Text z připravované sbírky povídek Four New Messages o frustrovaném farmaceutickém textaři, jehož spisovatelstvím se svévolně propadají nedokreslené postavy, vlastní život, uklidňující droga Nomenex a zář neonu burgerové frančízy.

Psal jsem příběh, další z těch stovek výlevů, do nichž jsem se pustil, jen abych je zmačkal a zahodil (nikdy jsem netrpěl neduhem zvaným spisovatelský blok, nějaká blokáda by mi určitě neuškodila), dostal jsem se k určité části v příběhu a konec — musel jsem přestat, bylo to směšné!

Skončil jsem tam, kde vždycky, v okamžiku, který se mi vracel, kdy jsem musel říci, co jsem nechtěl, co jsem říci nemohl — co nepatřilo do, ale zapomeň na to, řekl jsem tátovi — To, o čem mluvím, do mého života nepatří!

A o čem mluvíš? Zeptal se táta a usmál se na mě důchodcovským můstkem, zřejmě vyveden z míry mým zájmem o jeho fantasticky nudné já — jenže to bylo fiktivní já, já fiktivní postavy — protože nemám ani floka a tak nosím jeho oblečení, a taky mám stejnou bradku jako on, protože máme oba ustupující bradu. Vrátil jsem se na víkend do Jersey, abych se vyspal bez sirény v mém starém, ošklivém a proměněném pokoji, a abych si užil dobrot od mámy.

Povídám, že nemůžu říct to Slovo.

Byli jsme v ložnici.

Seděl na židli naproti mně, usrkával víno a zíral před sebe, já seděl na posteli.

Povídám, chtěl bys, abych ho řekl.

Na zdi byly štětcem natřené šmouhy: moji rodiče zvažovali, jakou barvu vybrat pro pokoj, různé pastelové barvy a neutrální odstíny, podle mě nic moc. Postel a židle nebyly moje, byly nové. Můj psací stůl s policemi zmizel, bude tady pokoj pro hosty, ale — jak mě máma utvrzovala po telefonu, když jsem v pátek volal — vždycky mě tu rádi uvidí.

Jak mi chceš vysvětlit, co se stalo, když mi nechceš říct, jaké Slovo to je? Zeptal se táta, a najednou vypadal starší a šedivější, zohnutý pod tíhou pakostnice, vzal sklenku z parapetu a trochu opile, i když možná mu jen ztuhly nohy, odešel z pokoje.

Po večeři máma zmizla ke dřezu a k telefonu, někdo volal uprostřed stroganoffa, já s tátou jsme zůstali u stolu jako další nohy navíc a on povídá Tak to zkusíme znovu, a tak jsem začal vyprávět:

Povídám Začneme s tou holkou, myslím, že bych ji měl popsat. Je pěkná? Zeptal se táta, já ji popsal jako zlatohnědou (vlastně jsem nevěděl proč), s rezavými vlasy a velkýma hladovýma očima. Je sexy? Zeptal se táta a mrknul na mámu, která v kuchyni vytvářela dietní dezert sendvič „ucho telefon rameno“. Je jako sexbomba od vedle, ale pro holku, tím jsem chtěl říct, že je trochu kýčovitá, ale zároveň taky od hlavy až k patě celá od krve, v první scéně je celá zkrvavená. Jasně, že jo, řekl táta (obrátil se k láhvi vína a nalil si zbytek petit noir), ale můžeš části knihy nazývat scény? Myslel jsem, že to se používá jen ve filmu. Můžeš říct scéna z knihy, ale když budeš mluvit o kapitolách ve filmu, lidi si budou myslet, že jsi debil. Aha, řekl táta, pak se napil, zamrkal a než postavil prázdnou sklenku na stůl, dřez ztichnul, kuchyň byla prázdná a máma už byla nahoře, její smích zněl z dálky a zase mizel, napěněný do rozpustilosti zmizel v hučení lednice, otáčkách pračky, chorobném pružení hodin.

Nadskakuje na zadním sedadle, řekl jsem, to je začátek: její tělo je celé krvavé, trčí z něj nůž a při jízdě sebou hází mezi předním a zadním sedadlem — Počkej, povídá táta, tomu nerozumím? Já povídám, Jestli si nedá pozor na dalším retardéru, spadne na podlahu, na špinavé rohožky, na zablácené koberečky, zaklíní se mezi svou a jeho sedačku.

Jeho sedačku? zeptal se táta, a já řekl, Jestli nezpomalí.

Je noc? Zeptal se táta, a já řekl Ano, nebo vlastně už zašlo slunce, je vidět srpek měsíce, jak jsi to věděl? Její tělo se převaluje a naráží na sedadla.

Jaká je ta noc? Zeptal se táta. Prší, semafory září jako reflektory.

Je zelená, právě svítí zelená, auto jede hodně rychle.

Zpomal, požádal táta, kdo řídí?

Její přítel.

Přítel?

Jede směrem na jihozápad, povídám, pryč od měst, kde vyrostl, míří tam, kde vyrostla ona, z chudinských do bohatých, z nebezpečných měst do míst s nízkou kriminalitou — už mu dochází benzín, má jen čtvrt nádrže, plýtvá časem, zdržuje se.

Táta se ptá, Jak se jmenuje?

Krev se hromadí ve švech sedačky, vytváří loužičky a rádio je vypnuté, ale on stejně ztiší zvuk, to je dobrý postřeh, vadí mu každý hluk, nemůže ho vystát, pořád otáčí knoflíkem hlasitosti, dolů, dolů, po celý tenhle odstavec jen ztlumuje hlasitost.

Proč to dělá? Ptá se táta, povídám, Je to kruhový pohyb, jako když máš někoho probodnout a pak musíš kroutit zápěstím, vytáhnout nůž z jater, ze sleziny.

To je dobrý detail? ptá se táta.

Neony prosyčí kolem, sviští, piští? Čelní sklo se v odrazu stává tabulí plnou značek. Pálí ho v krku, přítele mrtvé, „jeho ruce jsou už předem napjaté“.

Právě když jsem napsal tento řádek — a uvědomil jsem si, že začínám příběh zprostředka — došlo mi, že se také zdržuju (moje ruce byly připravené a předem napjaté): věděl jsem, že nemůžu říci to Slovo, věděl jsem, že nedokážu přimět sám sebe k tomu, abych jej použil s laskavou péčí a abych dokázal napsat příběh, v němž se bude vyskytovat (stejně Slovo nebylo slovo, bylo to vlastně méně než slovo, nemělo význam, nemělo nic, z čeho by bylo přímo odvozeno, nemělo pravé dědictví či krásu, bylo dokonce něčím méně než jeho nejnepatrnější písmeno, nebylo ničím, byl to zmar).

Všechno jsem popsal, vymyslel a popsal jsem to tátovi: světla a značky a bolest v krku přítele mrtvé dívky, ve spánku jsem se dloubal nehtem na tváři tak dlouho, až jsem tam měl ránu, kouřil jsem „už opravdu poslední“ cigarety v mém životě a každou noc vypil půl lahve whisky, vstával pozdě, takže jsem přišel pozdě do práce, kde jsem strávil nesmírné množství času na internetu, hledal jsem jednoho komentátora, kterého určitě znají úplně všichni ze sportovního blogu, ale asi pod dvanácti různými přezdívkami, někdy i holčičími, a hledal jsem zprávy o zpětném odběru nebezpečných výrobků, hlavně v domácím automobilovém průmyslu, prohledával jsem vyhledávače s odpovědí na otázku „kde je problém v mém příběhu?“, vracel jsem se z práce a stále jsem nad příběhem přemýšlel, nenáviděl jsem jej a říkal jsem si, že zapojit to Slovo do mého příběhu by bylo jako přivést mámě, co se těší na vnoučata, holku, která je vlastně chlap, bylo by to jako pozvat kamarády domů na večeři a naservírovat jim každému moje vlastní výkaly ozdobené básněmi o tom, jak moc nenávidím přátele a ještě by se to rýmovalo.

Nebylo by správné vnést tohle slovo do mého příběhu a tím i do mého života, nebylo by to zajímavé tak, jako třeba cizinci oživí hostitelskou zemi svou kuchyní a způsobem oblékání, nábožensko-společensko-kulturními tradicemi a jazykem, bylo by to zlé a destruktivní, Přítel je cizinec? Zeptal se táta, snažím se ti vyprávět příběh tím, že ti ho nevyprávím, řekl jsem, asi bys měl vědět, že tohle spisovatelé dělávají, A jsme v Americe? ptal se táta – Tak ještě jednou, řekl jsem, jede autem, protože má na zadním sedadle její mrtvolu, a to tělo je tam proto, že ji zabil.

Přítel možná, povídám, původně mířil nebo měl mířit k jejímu domu, prošel předními dveřmi, pak nahoru po schodech a prohledal šuplíky v jejím pokoji, hledal prstýnek, který jí koupil, prstýnek, který ona přijala a on teď chce ten okamžik vrátit zpět, tu chvíli, ne prstýnek, ale peníze, které za něj vydal, které vydělal na přesčasech, Co dělá za práci? Zeptal se táta, Ale on nemůže jen tak vejít do jejího domu bez ohlášení, projít kolem jejích rodičů, s nimiž žije, teď míří nahoru, do její ložnice, prohledat šuplíky, řekl jsem, na stavbě, pracuje na stavbě, Na jakém druhu stavby? Ptal se táta, Zabil ji vystřelovákem, řekl jsem, který má v kapse bundy.

Ubodal ji vystřelovákem jen proto, aby dostal zpátky prstýnek? Zeptal se táta, Ale teď je v pěkné kaši, povídám: Jezdí okolo už hodinu, vozí kolem domu mrtvolu a říká si, co má dělat, vlastně řídí už hodiny, přemýšlí, co s tělem, má se ho zbavit, a kam s ním, nebo ji má vzít s sebou do jejího domu, ještě pořád je předvečer, vrazí do domu v době večeře, na stole sváteční nádobí, kuře čeká na porcování, zelenina pěkně na straně, květiny tentokrát ne, jen váza s motivem květin (narcisy), (zhaslé, zirkony posázené) svícny bez svíček — aby s nevinností a něhou položil její tělo jako vzácnou vytříbenost na jídelní stůl, přiměje otce, aby její tělo přikryl ubrusem „jako nevěstiným závojem“, detail tvoří „krajka sněhobíle rosou bělená“, v poetickém popisu, nebo by mohl, přemýšlí o další možnosti, nechat její tělo v autě, jít do domu sám a bez vysvětlování čehokoliv obětem nebo čtenáři, zabít všechny uvnitř, protože její rodina — otec, matka, čtyři prarodiče, jako celá souprava stříbra po babičce — jen těm by chyběla, kdyby zmizla, Jak se jmenuje? Zeptal se táta, a jak on? Povídám, A zemřít, to znamená zmizet nadobro, Kdy a kde se příběh odehrává? Zeptal se táta, Jaké auto řídí? Nebo bych to možná mohl vyprávět chronologicky, řekl jsem, a táta povídá, Chronologie znamená, že mi konečně řekneš, co se stalo?

Ray, tak se bude jmenovat, nebo Ronald, povídám — i když další možnosti jsou: Mac, Dick, Donnie/Donny, Smith/Smyth(e), Luke a John — ale u ní jsem si jistý, bude to Patty, protože má tvář tak trochu jako paštika, jako by byla zabalená do lesklého igelitu nebo jako mokré ubrousky opatlané makeupem, odpadky z márnice pro klauny. Myslel jsem, žes říkal, že vypadá dobře? Povídá táta. Má sexy tělo, řekl jsem, pěkné pevné tělíčko, ale ta klaunská tvář není nic moc, je tak trochu mastná a rozplizává se, a to auto je Ford, Jaký model Forda? Zeptal se táta, bílý Ford, povídám, bílý Ford Escort, povídám, nevím, proč je tak jednoduché říct Ford, ale jde to, jde to snadno a je to snadné a zřejmé, určitě to byl Ford, možná červený Ford Fiesta, nebo žlutý, nebo podzimní barva — dělají se vůbec Fordy v podzimních barvách? je možné, že existuje pozdimní Ford? Táta (možná teď, jak píšu, zrovna kontroluje, jestli nezapomněl na noc zamknout garáž) se zeptal, Proč by ti mělo dělat potíže, že je to Ford?

Mac, Dick, Mick, Ray Ronald, nebo ano, zůstaneme u jména Ronald Ray, řekl jsem, který řídí — ne, bude to jinak, nebude to Ford, připadalo mi to takové spolehlivé, autentické a vykreslující realitu, ale teď to zní blbě.

Nechápu, řekl táta, co je na Fordu blbého.

Já, řekl jsem, minulý čas:

Ronald Ray opustil dům, v němž bydlel spolu s Patty, dům, který sdíleli, než se minulý týden pohádali, kdy a kde budou mít svatbu — Patty chtěla svatbu později a s většími náklady — a on se rozzlobil a hodil po ní botu: a ve víru boje ji v jedné ponožce vykopnul z domu — s modřinou na oku a roztrženým rtem — ona zavolala rodiče z telefonní budky o dva bloky dál, aby pro ni přijeli, ale nechtěla, aby přijela policie. Dům byl v rančerském stylu, neměl vlastní příjezdovou cestu, a Ronald Ray nechával auto před domem, šel k autu, byla tam zastávka zrovna před domem a často byl výjezd zatarasený autobusem, auto patřilo bance, dům patřil bance, na obojí si vzal půjčku z banky, banka vlastnila celou čtvrť, To není tohle město? Zeptal se táta, Dnes neměl žádnou práci, povídám, měl volno, nikde na stavbách nebyla práce, nikdo nic nestavěl, nikdo neměl peníze a banky nedávaly půjčky, I když používáš minulý čas, říká táta, mluvíme pořád o přítomnosti? Sednul do auta a jel do města z předměstí, kde bydleli, povídám, a protože „nepopsatelný“ je také definice, právě tak jej popíšu hned od začátku, prostě jen tak, jak je to napsáno, mělo by být jasné, že to není žádné město, že je to spíš jen předměstí, bez centra, bez soustředěného středu, a že čím dál Ronald Ray jel, tím spíše se nemohl dostat dál od domu, jen byl stále více zamotaný do mřížky, stále zavinutější a ztracenější, a připadalo mu to jako hodiny, i když to byly jen minuty, zdálo se to jako celé odpoledne, ale byla to jen půlhodina, než zastavil před malou restaurací. Malou restaurací? Ptá se táta, Ronald Ray tam zastavil, povídám, a díval se přes tabulové sklo, na něž se otiskly hladové dlaně, které sahaly na jeho děvče či snoubenku, nebo kašlu na to, ženu, to klidně můžu říct, Patty, které právě končila šichta a právě když začly zprávy, vypnul rádio, zvednul hlavu, a tady příběh vrcholí.

Vrcholí? Zeptal se táta, povídám, celé to musí být v tom způsobu, v tónu, jestli se to dá rozlišit, jak se Patty jako čísnice naklonila, jako hadr visící z okna — naklonila se přes pult, aby vyklouzla ven z práce a její vedoucí, tak o něm mluvila, „její vedoucí“ přiskočil a štípnul ji, ale ona se narovnala a plácla ho přes ruku, aby ji neštípnul znovu, a pak vyšla ze dveří na zastávku, a tohle, to obtěžování měla každý den, Čí obtěžování? Zeptal se táta, vyzvedával ji obvykle vrah? Popojel a zastavil u ní u chodníku plného listí, a to ji vylekalo, povídám, nevěděla, co dělat nebo co říct, ale dělala, jakoby nic, jakoby neviděl, co se právě stalo, třeba přijel později, nebo zapomene, že to viděl, sluneční brýle nad širokým úsměvem, s nímž otevřela dveře a nasedla, ale jakmile si sedla a zavřela dveře věděla, že to viděl, protože se k ní naklonil přes šaltpáku, aby jí dal pusu, to nikdy nedělal, prostě to nebyl ten typ člověka, Proč ne? Zeptal se táta, čeho se bojí? Ale ten polibek, „dotek rtů“, „sepjetí polibkem“ — to bylo jen odvedení pozornosti, povídám, protože jednou rukou držel volant a druhou ji bodal, ubodal ji vystřelovákem a ona pištěla a navíc k té pištící oběti v autě se začalo kouřit z pneumatik, protože jak přeřadil, aby se vyřítil pryč, srovnal auto a vytáhl z ní nůž, pak stáhnul její tělo k sobě, aby ji přes šaltpáku přehodil dozadu na sedadla, kde se převalovalo a naráželo, nůž, který upustil na podlahu neumytý, bílý, celý od krve, nůž, který zůstal v těle, které naráželo a převalovalo se na zadním sedadle, a ještě víc otvíralo ránu a z ní vytékala dávka kečupu — „toho koření v barvě lásky“, A proč to přesně udělal? Zeptal se táta, nechápu, co ho k tomu vedlo, povídám, Kdybych chtěl mít na zadním sedadle převalující se tělo, auto musí být v pohybu, a tělo musí být mrtvé a kdybych chtěl, aby bylo mrtvé, musel zabít Patty, Takže ty jsi tohle celé začal jen proto, abys mohl mít vzadu v autě poskakující tělo? Zeptal se táta, Jako sekundová ručička, povídám, nejrychlejší ručička v hodinách, jako Atlantik, když šplouchá o přístavní hráz nebo když ti varlata naráží na sedačku pod ženskou, když na ní pracuješ zezadu, Vycházíš při psaní vždycky z jedné myšlenky nebo míříš k jedné myšlence? Zeptal se táta, a je ta myšlenka vždycky tak příšerně blbá? Ale hlavní myšlenkou bylo, že narážení těla symbolizuje čas, povídám, a zatímco zvuk tvoří tikání hodin, obraz netvoří ani tak mrtvé tělo, jako spíše auto, které jezdí kolem s mrtvým tělem uvnitř, které se převaluje a naráží a naráží a převaluje, A tohle všechno se děje proč? Zeptal se táta, a já povídám, Tady někde by zřejmě měl začít monolog, kdy Ronald Ray, jmenuje se vážně jako vícenásobný vrah a rozhodně jako vrah vypadá, rozmazaná tvář, špičatý nos, snaží se vymyslet, co má dělat v první osobě, ne jen, co dělat s tělem, co třeba rozsekat ho na kousky na nějakém odlehlém místě, a na jak velké, ale co budu dělat pak, jak se mám cítit, mám vytlačit slzu, mám nakouknout pod kapotu, jestli tam někde nemám srdce nebo duši, konsternace Ronalda Raye — tohle je křižovatka v příběhu, kdy já/on dělá(m) plány a alibi, spinkutí se mění v konspirace pro úřady a přeživší rodinu, Jako třeba? Ptá se táta, Jako třeba Chtěl jsem ji vyzvednout v práci a ona mě viděla a běžela ke mně přes silnici a mávala a v tu chvíli ji zasáhlo auto, náklaďák nebo dodávka, něco na ní bylo napsáno, Ovoce a zelenina až k vám, prostě jsem se stavil, abych ji vyzvedl, a čekal jsem, než přiběhne k autu, když zpoza rohu vyběhl chlap, byl to černoch, myslím, a bodnul ji tímhle nožem, nesčetněkrát, dokud neumřela v mé náruči, pak jsem ji odvlekl k autu, proto jsem nevolal záchranku, A ona opravdu musí zemřít? Opravdu musí umřít takhle ošklivou smrtí? Ale smrt na papíře je jen překlep, povídám: Například řekneš Ona je mrtvá — ale to „je“ už neplatí. Nemůžeš říct například Ona byla mrtvá — smrt sama o sobě hraničí s věčností a činí minulý čas nepřesným. Ale co s tím, jak může být smrt jenom omyl? Zeptal se táta, nějaká jazyková chyba, o které vědí jen spisovatelé? Jenže není ani žádný táta, nikdy tu žádný táta nebyl, můj otec by mi nikdy nekladl takovéhle otázky, nikdy by neměl trpělivost mi takhle naslouchat, jak mluvím o literatuře, už vůbec ne o mém vlastním psaní, nebo o vraždách a sexu v nějakém nejasně popsaném středozápadním státě, i když si myslím, že by mu vadily jen přiopilé sexuální narážky o pleskání koulemi na zadním sedadle auta, jinak by mu všechno to násilí přišlo jen nepříjemné (Nejspíš by se zeptal jen Jsi si jistý, že to auto má manuální převodovku? Nebo A proč tam nedáš automatiku a nemusíš řešit žádnou šaltpáku uprostřed?), jako spousta věcí znepokojuje i mě, některé věci, místa a časy, tady a teď a taky určitá Slova.

 

Ronald Ray řídí, mami. Světla se rozprskávají o sklo. Malé auto až po okraj plné hemoglobického vína. Kdy se světla stávají světlými? Může něco, co jiskří, i střílet? Mami, vždycky jsi uměla tak zlehka odpovědět na všechny otázky. Ronald Ray projíždí kolem stromů. Projíždí kolem poštovní schránky ověšené povadlými balonky. Proč balonky splasknou (Kolik mi bylo, když jsem se ptal na tohle, šest)? Jak ví pošta, jak se dostat od dědečkova domu k nám (byly mi čtyři, když jsi mi ukázala pošťáka)? Projíždí kolem kina s reklamou na rok mého narození, což je i rok jeho narození a pro usnadnění i rok narození Patty. A co je tady parkoviště a co ne? Co je strom a co je jen telegrafní tyč?

Mami, řídí auto a já jej nechám jet, a zatím ti zavolám, Ahoj, nevolám ti do práce, protože je ještě brzo, ale domů, v pátek nepracuješ, ale stejně jsi brzo vzhůru, už ze zvyku a poslouchám, jak mluvíš, tvé příběhy o starých kamarádech, které nemám rád — mají děti stejně staré jako jsem já a já nemám rád jejich úspěchy — o nových kamarádech, jejichž jména nerozlišuju, poslouchám, co vaříš, jako by novými modely telefonů mohl procházet i pach, poslouchám tvoje recepty a jejich bezmléčné, bezlepkové variace, o cestě, kterou plánuješ za tetami v Santa Fe, kurz keramiky pro pokročilé, do kterého chodíš, a o tvé dobrovolnické skupině pro podporu zánětlivých střevních onemocnění, a on pořád ještě jede. Je ztracený jako v mapě jedna ku jedné — já jsem pořád ještě jen napůl vzhůru, i když jsem tento telefonát začal já sám, teď bych jej chtěl ukončit, za hodinu musím být v práci (a právě mi došel střelný prach — ten čaj).

To je jako s tím Fordem, mami, zahrnuje v sobě i jiná jména. Zahrnuje i to, co jsem ti řekl a co jsem ti neřekl, a stejně tak, jako matky lžou dětem nejen o tom, kam mizí vzduch a odkud se bere pošta a telefonní hovory, ale i o náročnějších otázkách jako je smrt a Bůh, a může vůbec Bůh zemřít? Většina dětí taky lže rodičům, i když moje lži byly většinou úplně pitomé — většinou to byly lži z opomenutí (tak už víš, proč jsem ti o nich až doteď zapomněl říct). Řekl jsem ti, že pracuju pro farmaceutickou společnost, možná jsem i několikrát zmínil, že je to nadnárodní farmaceutická společnost, jako by množství zemí bylo faktorem zlovolného spiknutí proti mému platu — ale neřekl jsem ti, že pracuju jako korektor. Jako jazykový redaktor, nejnižší ze všech redaktorů, jsem jenom čtenář, ani nejsem spisovatel, nemůžu psát; a s těmi, co píšou, jsem se ani nikdy nesetkal. Jejich texty prostě dorazí v devět ráno do mé emailové schránky odněkud z Dillí nebo Láhauru a já je mám projít — jsou to štítky léků, instrukce k užívání a já zaznačuji chyby. Nepotřebují rodilého mluvčího k tomu, aby objevil chyby v symptomech a chybějící zvratná zájmena, ale je ho potřeba, aby u subdodavatelských zakázek zaplatil potem za každý čtvrťák (dělá Láhaur korektury Dillí? Nebo Dillí Láhauru?).

Když jsem s tíhle příběhem začal, pročítal jsem text o léku zvaném Nomenex, mami — měl by tě udělat „šťastnějším“ (moje slovo), a možná to tak je, možná ne, ale účinnost léku není to, co mě štve, teď, zatímco Ronald Ray řídí. Zlobí mě, jak o léku mluví lidé v kanceláři. Pokud má někdo špatnou náladu, mami — třeba se jim poblil pes nebo mu zavřeli bráchu do vězení a oni teď brečí na záchodě pro invalidy nebo ve schodišťové šachtě, nouzovém schodišti a cvičišti pro kardionadšence, co nejezdí výtahem, schodišti, které se jinak používá jen k telefonátům předraženým veterinářům nebo strýčkům právníkům — neřeknou Ona potřebuje Nomenex, nebo Možná bys měl doktora poprosit o Nomenex, místo toho říkají Musí se znomenexovat, Znomenexujte ji, nebo Znomenexovat tu mrchu, a lidé to říkají i o sobě, Znomenexujte mě, mám týden zpoždění, vyprdnul jsem se na dietu, nemůžu spát a Heather mě nenávidí. Je to jedno, cokoli je důvodem, Nomenex pro mou ex, když už jsme u toho. Všichni moji spolupracovníci se jmenují Heather nebo nějak podobně, mami. Jak se může člověk takhle jmenovat? Jak by vůbec mohl být považován za originální bytost? Jména hromadí, přehánějí, zkarikují všechno příliš neskrývané. V účetnictví sedí dva Rickové. Všichni je známe, dokonce i Rick to ví, Ricky, ten zná účetnický triky. Marketingový Steve všechno ví. Tucson to je distribuce, má nás všechny v levé ruce, Trenton, sladký Trenton, bezelstně nejhorší („náš“ laborant), Ronald Ray je rychlej a Patty se plácá vzadu v autě.

Mami, nosím cokoliv, co je čisté. Kalhoty, košili, vázanku uvázanou a zapnutý límeček, jednořadé sako, vše solidněbarevné, kromě kravaty, která má v pruzích miniaturní vlaječky, třásničky červené s bílou, kalhoty tmavé, nerozliším tmavomodrou od černé, košile bílá, jeví známky občasných kapek od kávy s mlékem a cukrem, sako v barvě s kalhotami, ať už se trefím do černé nebo do modré, ponožky vždycky černé, boty vždy černé (ty poslední dvě jsem kupoval společně a prodejce se dušoval, že jsou obě černé) — ale definitivními koordináty mého do nejvyšší možné míry barevně zkoordinovaného šatníku je to, že všechny značky v něm jsou dokonale zaniklé. Táta během let nanosil oblečení do mého bytu, koupil je už před lety, před desítkami let a desítkami centimetrů v pase, a tyto oděvy — dnes zaplňují nahotu mého bytu, kde je pouze ložnice se skříněmi a koupelna, která páchne ucpaným odpadem — pro mě nic neznamenají, jejich návrháři jsou pro mě nuly, jejich značky pro mě nenesou žádné příznaky současnosti, zda takto označené kusy stály celé jmění a považovaly se za vrchol elegance, nebo se prodávaly za pár šupů a byly beznadějně nudné. Moje ostatní košile mají fleky a různé tečky, ale žádné nápisy, mami. Další kalhoty, které nosím, jsou džíny — vyrobené v robotárnách, zahalenými ženami na druhém konci planety, v nějaké neznámé, bezejmenné zemi — ty samozřejmě mají své značení, ale schválně si kupuju takové, aby byla značka skrytá, neprodyšně utajená pod páskem nebo ve švu džín, čelem k bolehlavu mé erekce — určitě jsi ráda, mami, za tuhle myšlenku, a Patty se převaluje a natřásá.

Jedu vlakem, který je rychlejší než autodoprava, žádné semafory, žádné stopky, ale Ronald Ray pořád ještě lehkomyslně jede dál a tělo nadskakuje. Mami, jsou pořád ztracení, jako já. Být zaměstnancem nadnárodní společnosti znamená, že pracuju v jednom státě a nemůžu cestovat, jen dojíždím. Jezdím často kolem štíhlé věže. Uvnitř je kancelář. Tahle nadnárodní společnost má své jméno, ale její pobočky mají také svá jména a některé z těchto poboček prodávají farmaceutické výrobky s názvem, a jiné pobočky prodávají licencované generické verze farmaceutických výrobků, a dokonce i tato generická léčiva mají své názvy (generické názvy léčiv) — a věž má taky svoje jméno a jméno té věže je stejné jako jméno nadnárodní společnosti, ale než se věž pojmenovala po nadnárodní společnosti, bylo na ní jméno společnosti, kterou odkoupila nadnárodní společnost, a jméno té původní bylo připojeno k názvu té nadnárodní, takže, mami, věž byla přejmenována, pře-věžena (jména nemůžu zmiňovat, jména nemůžu ani vydechovat).

Je devět hodin ráno, pouštím počítač, můj ranní počítač, připomene mi, kde jsem skončil včera večer (vůbec jsem neskončil): nevěděl jsem, kam s Pattyiným tělem, Ronald Ray nevěděl, co o něm má říct, nevěděli jsme, jakou zodpovědnost vůči tělu máme, mami, dokonce ani o našich slovesných časech nebylo rozhodnuto. Teprve zvažoval jejich zrození. Bylo neuvěřitelné, že pro někoho byl tento fiktivní seriál srozumitelný, ale zároveň to bylo i uvěřitelné. Nemožné a přesto možné, že by někdo tomuhle říkal domov, když se takto stává místem k obchodování (myslel jsem na svůj domov, když jsem to psal). Všude kolem něj byly nápisy Vlné pkj, místní seznamy omylů a chyb, spálených mostů, vyhořelých žárovek, Zimmer Frei! jako bychom se zastávali — za co byl Zimmer ve vězení tentokrát? (Tuhle řádku jsem si připravoval.) Mami, nejeli už jsme kolem tohohle průchodu? Má odjet pryč, nebo si dát jídlo? Vzali jsme si léky, nebo ne? A pokud ano, mají se brát s jídlem? Světla blikají zlehka. Mami, bliká světlo, když se zapíná, nebo když se vypíná? Nebo když řekneme bliká, znamená to obojí? Nad tímhle jsem přemýšlel asi týden. Blikybliky je potřeba opravit, dát na seznam chybových hlášení. Email v 9.30, schůze o sloganech na deset nových produktů (dokonce i my galejníci jsme součástí hlasování), email v 11, hlad, nuda (což je jen jiný druh hladu) a Ronald Ray pořád jede a Patty nás opustila a nepouští ji to.

Středa bez snídaně, uvědomil jsem si, že má možná taky hlad. Čtvrtek, zrušili schůzi v 11.30 (přezkoumání norem, dohlížitel má chřipku), už mě nebaví sedět pořád u stolu. Přemýšlel jsem, že bych se šel někam najíst. Našel bych restauraci, místo, kde bych mohl pozřít svůj příběh. Nedá se tomu vyhnout, mami. Jde o život, o přežití. Moje vlastní. Vlastní přežití, napíšu ubíhající kurzívou, mého příběhu. Vražda je hlad sám o sobě a člověku z ní taky vyhládne. Obojí je záležitostí chuti, upírání si sobě samému, dokud se nezlomíte. Udržíte volant do té doby, dokud celý stroj jednoduše nevybuchne. A jde jít dál — dál, mami, nebo dále? — nebo jsou to zaměnitelná slova, jako návěstí, na nichž se mění jen názvy měst na hranicích států? Musel jsem si ten rozdíl připomenout, než jsem vyrazil na oběd. Byl to poslední den prvního týdne, kdy jsem měl blok. Šel jsem dál, než obvykle, mami, abych se o tom už dále nerozepisoval. Přešel jsem celé bloky. Minul jsem restaurace, bary, on minul herny, kde také vařili jídlo, minul kulečníkové herny a bowlingové tělocvičny, které nabízely kulečníkové a bowlingové menu. Ale jídlojídlo, mami. Ty bys pro něj mohla uvařit, anebo já, kdybych vařil.

Jídlo, bezedná metafora. Jídlo jako nebo coby neukojitelné přirovnání. Taštička vnitřností s otiskem z košíku. To byl můj cíl. Laskavost veselého upřímného Halali, který rád procvičoval španělštinu. Peníze z každého prodaného balíčku šly na výživu a ošacení jeho ženy a syna, kteří žili osaměle v Halalábadu. Zeptal se mě, Jaká nejlepší sluchátka můžu koupit svému dědicovi? Jaký skateboard je nejstabilnější? Moje odpověď zněla vyhýbat se mu nejmíň měsíc. Lituju, mami. Chybí mi jeho grilovací vzhled, jeho černouhelné žertování nad uhlíky. Stáli jsme na rohu 10. Avenue & Hlouposti, mluvili o ekonomice teroristů — můj vozík tam nebyl, můj španělský Halali taky ne. Vysomroval jsem cigaretu (od sekretářky), oheň (doručovatel), típnul jsem ji. A ta prokládáná pita kapsa s nakládanou zeleninou — už jsem ji tu měl dřív, vždycky mi tu něco chutnalo dřív. Zpátky v hale, bez jídla, ale během hodiny jsem mohl sledovat, jaké jídlo obědvají moji spoluvěžníci. Gorila u dveří pumpovala wrapem a proteinovým koktejlem. Recepční dvanáctky opustili výtah ve dvanáct a šli na vodu a salát. To by mi nestačilo, mami. Už jsem zase zpět v mé krychli — Ronald Ray je zpátky za volantem, já u monitoru — a trvalo mi další hodinu, než jsem pochopil, jak moc jsem byl otráven.

Mami, příští měsíc jsem strávil netečný, zaseknutý, v zajetí patetické, mogigrafické křeči (k přesnému určení technického stavu „spisovatelský blok“ jsem si vybral referenční text, který sloužil k vyrovnání lednice v kuchyňce u naší kanceláře) — nejistý, nebo možná až příliš si jistý tím, kde by má hlavní postava měla povečeřet. V agonii nejistoty, zda by měl spíše povečeřet tady nebo tam a co by to vypovídalo o jeho charakteru/ o mém — a nad tím, co je riskatnější — projet drive-thru s Patty na zadním sedadle? Nebo prostě zaparkovat její mrtvolu a jít na jídlo o třech chodech? Měl by dát volný průchod náhlému popudu vrátit se do Pattyiny restaurace? nebo by to bylo příliš zřejmé směřování tragédie ke konejšivé krajnici? Ronald Ray sleduje blížící se podsvětlená loga, každičké zbabělé vtělení se, každou licenci na touhu. Tolik vymožeností, a přesto jsou všechny stejné, tolik způsobů, jak je zavrhnout, a taky jsou všechny stejné. Příliš mnoho malých výběrů: do které restaurace bych měl jít? co si mám objednat v té které restauraci, do které by on měl jít? jaký oblek si mám obléknout a který vyprat? když jsem nesnídal, měl bych i neobědvat, abych mohl psát? vím, že nic z toho na tebe nezapůsobí, mami. O přestávce na oběd zůstanu sedět v kanceláři a on stále jezdí dokola. trpím sedavým povoláním na židli, která už se netočí, on strhne auto, aby si dal sushi od Číňanů, zavolá telefonem objednávku Mexičanům — ale jak by mohl Ronald Ray telefonovat, mami? Měl mobil, nebo musím někam postavit telefonní budku? Já jsem natankoval, jeho nádrž zůstává prázdná.

Jak končí pracovní den, měl jsem znovu zkontrolovat neschválený lék na poruchy pozornosti — „JMÉNO [Indipakové nesmí znát jména léků, která sestavují podle šablony: jména jsou privilegiem, ta smíme vkládat pouze my, zaměstnanci s kilometry pověření] může způsobovat vedlejší účinky. Řekněte svému lékaři, pokud jsou syndromy velmi silné nebo nepolevují: nervozita, neklid, potíže s usínáním a se spánkem, nekontrolovatelný třes některé z částí těla, změna libida“ — mami, i já sám měl problém se soustředit (což je „vědomý proces selektivní koncentrace“, podle kolaborativních webových stránek, které jsem redigoval, když jsem měl redigovat něco jiného, a jak jsem tak psal, vyšlo mi: „vědomý proces selektivní koncentrace na to, co se stalo s tím stánkem s arabským občerstvením na 10. Avenue?“). Tiskové chyby zaneřádily mou práci. Byl jsem varován, já, který obvykle sepisuje varování pro druhé (o tom byl celý můj text): dělejte tohle, nedělejte toto, pokud ucítíte nevolnost nebo nucení na zvracení, a Ronald Ray trpí dromomanií. Slovníková definice slova dromomanie odkazuje k tezauru, který navrhuje (radí, zmiňuje, doporučuje) drapetomanii (podivný syndrom, který způsoboval, že otroci utíkali ze zajetí). Vyhledal jsem si to, nechal jsem stránku na monitoru, když jsem šel na záchod, dostal jsem napomenutí za mé (podtext byl rasistický) porušení firemních PPI (Pravidla používání internetu). Naštěstí to nebylo „bolestivé či časté močení“, i když při tom všem stresu — ačkoli působení není účinek — jsem pociťoval „neobvyklou slabost“, která jednou dorazila v indipakovém mailu jako „neobvyklá slaboucnost“ — nikdy v životě bych nedokázal, ani já, ani počítač, vytvořit tak krásné slovo, mami. Nikdy nedostanu přidáno ani nebudu povýšen, a ještě k tomu používáme takzvanou „oxfordskou čárku“. Napsal jsem několik stránek, které jsem vyhodil, pak mě přepadl strach, že by je nějaký konspiracionista mohl najít, a tak jsem je vytáhl a natrhal na malinké kousíčky, které jsem dal do pytle a ještě do druhého pytle a šel jsem je hodit do popelnice ve slepé uličce v jiné čtvrti (kdybych mohl, roztrhám na kousky i tu slepou uličku).

A tak to bylo každý den, mami, to jsou dvě slova, když mluvíme o opakované zkušenosti, zatímco když napíšu každodenní, mluvím o něčem nudném, něčem obyčejném. Všechno, co jsem napsal na svém pracovním počítači, jsem odeslal na svůj osobní email a vymazal. Jakmile jsem došel domů, podíval jsem se na mail na svém domácím počítači, nebo nočním počítači, znovu jsem si přečetl svou denní práci a přepracoval ji. Odbyl jsem večeři, poslal jsem si mailem noční stahování z kůže a vyvrhování vnitřností, zamotal se do peřin, které chřestí jako starý papír a zhasnul jsem světlo. Každý den jsem žil dvojitě, v každodenním pokrytectví. Znomenexuju nás oba, mami, ale nejdřív si přečti obezličky dole pod textem: Nomenex neexistuje, je to jen vzorková droga, směsice směsic — vznikla ze spojení amfetaminu s dextroamfetaminem do jediného léku, který dokáže zvýšit soustředění a zároveň pomoci snížit váhu, díky čemuž se k vám obrátí zpět pozornost těch druhých, k někomu štíhlejšímu, na nějž mohou soustředit své vlastní osobní dávky drogy — je to fiktivní náhrada za celou škálu antidepresiv, která skutečně existují, a která bych raději nejmenoval z obav z legálního postihu (v případě, že tento text bude publikován), ale také proto, že by mě mohli vyhodit. Nemohl jsem spát, mami, ale nepotřeboval jsem prášek na spaní — potřeboval jsem hamburger. Nebudu neupřímný, potřeboval jsem jeden konkrétní burger — bulka a mleté maso nemusely být rozpoznatelné, ale jinak musel být jedinečný. Úplně jsem cítil tu chuť, i Ronald Ray ji cítil — cítili jsme přímo ingredience aktivní i neaktivní — ale nemohl jsem mu předepsat to, co chtěl a co jsem chtěl i já: nemohl jsem znomenexovat ani jednoho z nás neexistujícím Nomenexem, který jsem nemohl pojmenovat a tím jej stvořit, mami, jsem úplná troska.

 

Ronald Ray, zkusí to ve třetí osobě. Není nic výkonnějšího než třetí osoba (vševědoucnost) a příběh o fastfoodu by neměl být jiný než účinný. Spisovatel — J., například, zbeletrizovaný illeista, pravidelný masturbátor a nevyužitá pracovní síla — může psát, ale nemůže jmenovat, i kdyby nakrásně věděl, co chce pojmenovat, ví, co chce říci, zná to Slovo, zná písmena, která Slovo tvoří, zná zvuk těch písmen a tvar těch písmen, Ronald Ray, zná je, jako zná slovo uxoricida, jako zná tvrdé i měkké hlásky, nebo tvar písmene J, ale nemůže je vyslovit nebo je seřadit, nesmí je sestavit do … může vás jen provést nepříjemnou cestou, ukáže vám vzdálenost v mílích, výjezdy, zatáčky, zhmotní vás i rozvody, opodstatní vás ve svodech během toho, jak vyvozuje svá vlastní selhání — v noci, s hlavou přesně ve středu sněhobílého polštáře, který potřebuje jen několik sezamových semínek na vrchu a trochu připéct, aby vypadal jako bulka — a zatím kolem zuří války a nemoci, vybublávají tu a tam jako rozpálený olej. Nedokáže to, Ronald Ray, je mu to líto, ale i darebáci mají svou úroveň, mizernou fiktivní úroveň. Mohl by si vymyslet fiktivní restauraci, aby sis v ní mohl dát svůj burger, ale každá fiktivní restaurace by byla podobně jako Nomenex jen bezcennou nápodobou, nesouvislou imitací, generikem generika. Každé rychlé občerstvení, které si vymyslí, by muselo být zcela jasně založeno na skutečném rychlém občerstvení, skutečné hamburgrárně, kterou každý zná a kde každý byl a kde byl dokonce i autor (spisovatel vyzkoušel také náhražkové drogy, na nichž je založen Nomenex). Je vám líto hamburgerového občerstvení, které musí soutěžit s fikcí? Ne, litujte fikci, která musí čelit skutečné značce občerstvení! Ronalde Rayi, bojí se spisovatel, že bude nařčen, že je v područí konkurence své falešné značky? Ale může mít neexistující řetězec konkurenci? Vymyslet restauraci by mohlo povalit celý řetězec? Ano, Ronalde Rayi, je to směšné! Spisovatel by musel sedět ve svém apartmánu nepublikován (a vodní tlak poslední dobou není velký), a vytvořit řetězec rychlého očerstvení, vytvořit jméno a dokonce i logo a falešně registrovat a obchodovat a chránit autorskými právy celý tenhle vynález od jeho vnějšího a vnitřního vzhledu až po jeho gastronyma a mňamkové neonázvy jeho supersyntetické kuchyně a proč? jen proto, že nechce být spatřen, jak vstupuje do již existující a milované pobočky rychloobčerstvení v tomto šíleně kreaturském příběhu, omlouvám se Ronaldu Rayovi, o ordinérní vraždě jeho přítelkyně? Skutečně si spisovatel myslí, že když ve svém příběhu zmíní už existující slavné rychlé občerstvení, může pomoci rozmáznout jeho slávu jako majonézu po hambáči? Rozšířit ji jako válku či nemoci? jako literární „vlivy“? Není přesvědčen, že by jen dále šířil jeho (teď se nemůže rozhodnout, které slovo je to správné) homogenizaci? Je přesvědčen, že jen dále homogenizoval tu absolutní diverzitu jeho škod? Neměl by, neměl by si s tím dělat hlavu. Tento příběh nikdy nebude vydán, nepřežije — na rozdíl od plastových pytlíků, polystyrenu, které se budou rozpadat navěky. Tento příběh je bližší tomu, co je zabaleno uvnitř: nezdravé, vyrobené vykořisťující prací (sebe-vykořišťující), má to být zkonzumováno nebo zahozeno, to je jedno, každopádně má rychle zmizet, být rychle zapomenuto. Exkrement vyloučen, exkreován. Ronalde Rayi, ty musíš mít hlad jako vlk. Stáhni okénko a popřemýšlej o mnohoznačnosti slova „tah“.

RR, tvůj spisovatel přestal psát a začal číst, knížky z knihovny a stránky vytištěné z internetu, všechno o historii této značky rychlých občerstvení, o této franšíze s hamburgry, kterou nesmí jmenovat (ale naneštěstí na ni nemůže nemyslet), (zatím nechal stát práci, zapomněl počítat slova, zapomněl chodit do kanceláře, do té zbytečné nafoukané a naprosto odporné vynechávky, zrušil veškerou neopatrnost tím, že byl sám neopatrný), četl o bratrech, kteří založili restauraci, v níž vyráběli burgery a měli velký úspěch, každý je měl rád a všichni z okolí k nim chodili, bylo to v Kalifornii v roce 1954 (informace jako konglomerát, který způsobí restrukturalizaci představivosti: v roce 1954 vznikla barevná televize, spisovatelovi rodiče, zákon o desegregaci!), a pak přišel za bratry člověk, podnikatel s obchodním duchem a koupil od nich jejich restauraci a spolu s ní i něco naprosto neuvěřitelného — tvůj spisovatel si vzpomíná, jak byl v šoku a nemohl uvěřit, že je tohle možné, vzpomíná, jak naivně a nezrale se cítil, když zjistil, že to je možné, a nejen to, že se to děje často a že dokonce existují zákony, které ošetřují tyto nevratné transakce — spolu s prodejem restaurace prodali bratři tomu muži své jméno. Bratři, kteří založili hamburgerovou restauraci, prodali své jméno člověku, který z něj okamžitě vytvořil obchodní značku, a tím jim zabránil v tom, aby kdy mohli nějak finančně těžit z jeho užívání: Pokud by si chtěli otevřít další restauraci — emburgerovou, neemburgerovou, jakoukoliv — nesměli by použít své vlastní jméno, museli by si najít jiné, bylo to, jako by si jen se shovívavostí toho muže mohli nechat své vlastní příjmení, jako by měli mít povolení k tomu, aby nesli jméno svého otce, aby je předali jako rodné jméno svým dětem (měli nějaké děti? lze to zjistit?). Tento muž, jako výhradní vlastník jména s otcovskou předponou, které patřilo dříve někomu jinému, vzal tuto jedinou restauraci, jíž byl vlastníkem, a zduplikoval, ztriplikoval ji, zkorporatizoval tuto restauraci na restaurace po celé Kalifornii, než nakonec kulinářsky kolonizoval celou zemi, a pak celý svět, a tvůj spisovatel o tom četl, RR — tohle byl jeho jediný pokus o průzkum a výsledky jej znechutily a bylo to v zimě roku 2008 v New York City.

Byla to zima, v níž se spisovatel vyhýbal rodičům a nepracoval naplno a po celé environmentálně neudržitelné měsíce tě nutil jezdit Středozápadem či různými centrálními oblastmi jen proto, že se nemohl přimět napsat či naťukat těch devět písmen, jež ztělesňují název restaurace, kterou on a ty potřebujete tak moc pravidelně navštěvovat, RR — s tělem vzadu v autě, s tím krvavým tělem na zadním sedadle, s mrtvolou v kufru auta, s mrtvolou na kousky rozřezanou poschovávanou po všech kapsách, tvůj spisovatel si to rozmyslel. Rozdíl mezi dálnicí a silnicí první třídy je. Rozdíl mezi ulicí a cestou je. Slovesa: zhlt potravu, fágovat ponravu. Přídavná jména: mokrá dálnice, zelená dálnice, modrozelená dálnice, zauzlený/spletitě komplikovaný. Mýtné? (Zahrnuje: vztah mezi prokrastinací a hladem, obraz: knoflík hlasitosti rádia jako areola, obraz: příkop u silnice jako rámusící pánev, obraz: žaludek R.R. jako náhradní pneumatika, obraz: na zadním sedadle chrastí jen seschlé pozůstatky).

12/08, stránky/.txt složky byly přesyceny názvy této nepojmenovatelné díry: U pánvičky, Grillbar, Big Burger („Where the Burgers are Big“ a jejich stoleté logo mělo mít dvě propojená B, spojená dohromady — jako monogram na luxusních ručnících novomanželů — dokud nenarazil na potenciální možnost skrytou v těchto dvou B — pokud je položíte, otočíte o devadesát stupňů, budou v horizontální poloze vypadat jako líná BB, jako dva bratři s pivními břichy, jak leží na zádech a odfukují po jídle — jako by pod nimi někdo podtrhl ubrus — nebo jako čtyři kulaťoučké burgery, které čekají, až je někdo slupne: ). Původně doufal, že vznikne umělecké dílo, RR, ne potíže. Žádná tvrzení o próze, ani prozaické stvrzenky. Tvůj pisatel by neměl zpracovávat jméno tohoto slavného napodobitele a hledat místo toho jiná jména, jimiž jej nazývat, proč? ptá se sám sebe Proč? Možná nemůže zmínit slavné občerstvení ze vzteku? možná odmítá vše slavné? Koneckonců, tento slavný originál — měl by jej začít nazývat jinak pokaždé, tak, aby ani odkaz či negativní zmínka nebyly omylnou narážkou: Slavný řetězec, nebo Fra-Fra-Franšíza, Přezdívka, nebo Restaurant, který Odolává Všem Přezdívkám — vlastně jej tento slavný řetězec nikdy neplatil, tahle sladce kukuřično-sirupová franšíza, která nebude nebo nemůže, atd., atd. a nikdy nepodporovala jeho umění.

RR, tvůj spisovatel je (aspoň doufá) spisovatelem, který píše, nikoliv zkouší vyzískat kapitál tahem za hrazením nákladů, uspokojováním se akciemi na své jméno. Proč by měl sponzorovat či být sponzorován rychlým občerstvením tím, že vloží jeho jméno do svého příběhu? do tvého příběhu? Mohla by někdy tahle restaurační společnost vytisknout jeho slova na své obaly? Ozdobí krabičky na hranolky úvodem z Krvavého těla? Dokázal bys je sníst, RR? „Jeho dívka se zlatohnědýma hladovýma očima“ stojí napsáno přes jablečnou taštičku, mezi ptáčátkovými nugetami — a ty zlatavé hranolky jako prstíčky! a ten strašný název, Tělo zmírá v krvi! Možná se tvůj spisovatel bojí přítomnosti? bojí se žánru přítomnosti (efemerafobie)? možná nechce svůj příběh datovat? příběhy by měly být „věčné“ — anachronistické? těžké rozhodování — i ty nejmenší podrobnosti, jako třeba auto nebo tempomat, léky či věže — to vše slouží k dataci a umístění textu, dosazuje mu pevné místo v dějinách a geografii. Tvůj příběh se nyní stává textem, RR, a to znamená, že příběh už skončil (měl skončit někde u syčících neonů, které jsi míjel, neony dávají všemu čmáranec předminula).

RR, možná je tvůj spisovatel jediným spisovatelem s tímto problémem, možná je příliš vážný. Možná se jiní spisovatelé lépe přizpůsobují svým okolnostem, třeba jsou méně plaší. Zeptal by se jich, kdyby je znal, kdyby kohokoliv z nich znal blíž. Jen A.J. s křivým knírem a posedlostí Ruskem (chodili spolu do školy, A.J. píše detektivky pro mládež). B.C.D. (další, tentokrát pisálková ze školy, odmítla se s ním muchlovat), píše do týdeníku čteného spíš pro svoje průjemné komiksy. H., napsala svou dizertaci o Nabokovovi v jeho vlastním stylu: popudlivém, zpěvavém, germanofonickém, frankofonickém, povýšeně nepředměstském, za nějž se platí definitivou. Y., neví, jestli zápletka, kterou „obnažuje“, nahota, kterou „rozkrývá“ — jeho snoubenka se naučila vařit z pořadu v televizi — chce být románem nebo scénářem. Nebojte se křivého obvinění či pomluvy (zfalzifikoval jsem dokonce i iniciály), literatura už tuto moc ztratila. Fair use znamená pouze, že uživatel je nespravedlivě využíván. Tvůj spisovatel zná výtvarné umělce, kteří prodali svá těla korporacím, nechali si vytetovat emblémy a slogany na vychrtlá předloktí a lýtka. Zná abstraktní skladatele, jejichž hudba je plná disonancí, jež musíte snést, když už pro nic, tak proto, abyste si pak mohli užít tu úlevu, když dohrají, kterou vám dopřeje DJ útržky popu z 90., 80., 70., 60. nebo 50. let. Umění, které předvádí jiné umění, citace, které citují jiné citace — tvůj spisovatel tenhle jev zná, slangově: je si vědom, byl vychován v kultuře (nepříliš ironický žargon, vybírám jen nejvhodnější chuťové analogie): dávení, kultuře přesycení až ke zvracení a dalšímu přesycení až ke zvracení až do dalšího vyzvracení — mimeze kousků sýra — a pak tu louži znovu vylíže. RR, tvůj spisovatel ví, že metody používání značkových jmen a kdejaké komerční upovídanosti ve fikci již byly popsány mnoha jinými spisovateli s pomocí jiných slov, dlouhých slov, víceslabičných složeninovědlouhýchjezevčíkovitýchslov, která na stránce vypadají tak odpudivě jako autorskými právy chráněná podstatná jména, jež sama kritizují (nedokáže je zde „instanciovat“) a RR, tvůj spisovatel také ví — je to fakt! je to fakt! že veškerý jeho zájem o značková jména & spol. je už považován za zastaralý a otřepaný a že většina lidí, teď myslí své kamarády, jej považuje přinejmenším za intelektuála a nebo za snobsky afektovaného člověka (to řekl Y., když mu poslal tvůj příběh, „snobsky afektovaný“), zoufalý a nudný (Y. řekl, „tvůj příběh je jen samé zoufalství a pak nuda“), myslí si, že jeho problém — napsání jména profitující entity v neprofitujícím či zanedbatelně profitujícím příběhu, jež mu způsobuje bolest — je spíše antiproblém, vyřešen před lety, vyřešen před desetiletími, že v samotném annus Reaganis, kdy se tvůj spisovatel narodil, už bylo dávno běžné používat autorská jména značek ve vlastních dílech. Ale co tvůj spisovatel vnímá právě teď, je, že dnes to není v pořádku a že to, co dříve bylo osvobozující, je dnes jen smutné a svým způsobem je to regulace. Co bylo kdysi prohřeškem je dnes spíše trápením. (Mohli bychom si k tomu přidat poznámku, že lidé dnes již nekouří a nepijí tolik — poté, co jimi po celé století manipuloval alkoholový nebo tabákový průmysl a jeho lobby). Ale i přesto spisovatelé trvají na tom, že budou přidávat značková jména do svých příběhů, RR, je to neplacená reklama, ne proto, že kdyby se tomu vyhnuli, bylo by to nemístné či rušivé, ale proto, že otázka, zda umístit reklamu nebo ne, jim vlastně ani nepřipadá jako otázka, vloží značku do příběhu, protože značky byly vloženy už do jejich životů, jako by jim někdo zavedl žaludeční sondu nebo je znásilnil, a tím se pro ně staly druhou přirozeností, to je příšerná banalita, ano, značky se staly druhou přirozeností a vdechujeme je stejně přirozeně jako vzduch. Dnes můžeme vytvářet celé věty ze značek, namačkáme je vedle sebe jako auta, celé odstavce jako do sebe nabouraná auta při hromadné nehodě, jak to spisovatel nedávno očumoval — nahrbený s bolavým krkem — cestou do práce: Nově upravený maskot zmrzlinový telekomový mluvčí v re: speciální příchuť závady s online rezervací letenek. Reviduj, derivuj. Dokonce i tuto techniku si můžeš patentovat. „Raději by zemřel, než aby se zamiloval“, přeložme Muž — celebrita by [utrpěl stejným osudem (jako) ve svém předchozím filmu] dříve než diamanty/tucty růží/tvrdý penis doplní šampaňské. Podíval se na své značkové hodinky. Jeho úsměv byl stejně lepkavý jako značka lepidla nebo lepicí pásky. Tvůj spisovatel je osamělý, RR, nemá žádnou ženu, kterou by mohl rozčtvrtit do hamburgerového masa nebo budoucnosti. Nemá přítelkyni, již by mohl doplácat do tvaru hamburgeru budoucnosti. Má tady přerušený román, na palubě vesmírné kapsle, která měla být objevena na konci románu, jak nikdy nebyla vypuštěna z Camdenu. Je to novelka, sentimentální novela, která vypráví stránku za stránkou za minutu hodinový pornoklip s pornohvězdou jménem Jami Joyce. A to celé, příběh jeho neuróz a paranoie se stávají stylovými: Nikdy nenapíše slovo America, místo toho volí narážky či vynechává; napíše „the City“, případně CAP (místo New York City); píše „anonymní pruh“ místo dálnice I-95, i když mu bláznivý instinkt napovídá: „I-nonymous“; a samozřejmě nikdy nepoužívá středníky. A když už jsme u toho, RR, budeme trvat na slově „polystyren“, což bude pravděpodobně malým písmem, minuskulami, i když by tam správně mělo být „Styrofoam™“, majuskulami, termín pro „extrudovanou polystyrenovou pěnu“, kterou prodává Dow Chemical Company. Možná tvůj spisovatel nemá žádný rozum. Je nepraktický. Není praktický. Například proč stále, pořád dál píše „nemá žádný rozum“ — ve třetí osobě?

Už jsem toho měl plné zuby, byl jsem unavený vymýšlením nových slov — „království“, „dimenzí“, byl jsem vyčerpaný synonymy, uvozovkami taky, unavený vymýšlením alternativních světů, zatímco jsem nerozuměl tomu svému, ano, ano, ale zároveň jsem umíral hlady.

Vstal jsem, odešel jsem z domu (bytu).

Už žádné dvojznačnosti. Nepřesnost nezvyšuje cenu, neposkytuje nic univerzálního.

Následující spisovatelé pracovali v reklamě: (doplnit později)

Nic univerzálního, jen galaxie. Nic celosvětového, jen celý svět.

Šel jsem — já mcžiju v Broklynu, mcnemám auto — do McDonald’s. Tam, tam, jsem šel, jsem šel, blahobytným sousedstvím, nikdo nemá auta, nejsou tam ani autobusy. Gravesend se to tu jmenuje, je to konec hrobů, hrob hrobů (Britové spočívají na Holanďanech). Kamery obalené ostnatým drátem, jako by to byly zbraně namontované sem k zajištění ochrany. Parkoviště, prázdné, puntíkaté žvýkačkami. Čáry pro parkování bez parkujících aut byly černé jako černota z grilování. Okénko průjezdové kukaně, kolem nějž všichni procházeli pěšky, bylo taky černé. Když bylo stínítko dole, museli jste zaklepat. Zvažoval jsem, zda projdu pěšky a zaklepu, a pak jsem si to rozmysel. Musel jsem se přimět k plnému prožití zkušenosti. „Full-Service“ — eufemismus používaný jen u callgirls a v restauracích. Tohle nebyl výzkum, ale živobytí, to nebylo živobytí, ale život.

Umístění — dveře se tiše zavřou a nechají mě napospas klimatizaci, jejíž úroveň určitě stanovilo vedení — oddělení řízení provozu budov. Bylo to tu cítit mastnotou, tukem/mýdlem/děkovnými svíčkami Panně Marii Sedmibolestné a mastičkou na akné. Sedl jsem si ke stolu. Stůl uprostřed dlaždic. Vzal jsem si pero a notes, že si napíšu několik poznámek, napsal jsem na vršek první stránky, McDonald’s, pak jsem to přeškrtl a napsal množné číslo, McDonalds’, pak jsem se podíval na logo u pokladny a přeškrtl jsem to a znovu jsem napsal jednotné číslo na třetí řádek, McDonald’s, a pak jsem si dal notes zpět do kapsy.

Bylo to přesně tak, jak jsem si to představoval, což vlastně značí, že to bylo přesně, jak jsem si to nepředstavoval, protože jsem si představoval zpočátku něco imaginárního — a s celým tím příběhem to šlo z kopce. Zasvištění mopu, zasvištění mopu na podlaze, cancoury mopu, zamotaná chapadla mopu kloužou po podlaze. Zlatá pyramida — ve tvaru sendviče — upozorňuje „Pozor, za mokra klouže“, a všechny ty sexuální vtipy, na které si při tom člověk vzpomene „jako hodinky“, a jsou tam hodiny, odtikávají směny nad citacemi a vězeňskými fotkami: Zaměstnanec měsíce hledaný pro ozbrojenou loupež a nepodporování. Toalety společné, ale zato čisté, toalety společné, ale mimo provoz (legrační představa, kdyby každá dlaždice byla vršek krabičky, krabička ponořená pod podlahu).

Burger z podlahy, skončí v díře v silnici.

S(alát), r(ajče), c(ibule), atomový hřib pěny na sodovce. Umím udělat smyčku ze tří brček, umím to i ze dvou. Limit povoleného sezení třicet minut, v pravidelných intervalech vyžadován: zákazník si musí každých třicet minut přesednout, jak dlouho by mu trvalo, než by si sednul na všechny židličky (a všechno, co v té budce přebývá, nemusí být zrovna bezdomovec)?

Pěnovka mikrofonů mezi regály. Vše na dolarovém menu stojí dolar. Dolar nikdy nezahrnuje daň. $1.08, $2.15, $3.23, $4.30, $5.38, $6.45. Už jsem neměl takový hlad, což se dalo předpokládat. Žízeň byla horší. Žádná velikost sodovky nebyla dostatečně velká nebo dostatečně malá. Měl jsem střední žízeň, průměrnou žízeň. Jen průměrnost dostačuje, a proto se stává průměrnou. Je to konzervační prostředek. Zvolil jsem střední. Seděl jsem, díval jsem se, naslouchal jsem. Velké černošské a hispánské děti pily černě zbarvené a hispánsky zbarvené limonády. Tlustý běloch jí hamburger. Žena, jeho žena. Rozmačkává pilulky do kečupu na hranolky. Klimatizovaný chlad. Tvrdé ticho. Ticho s hranami. Otevři krabičku. Zvedni vršek. Žvýkej konec propisky, dokud ti jazyk nezčerná. Starý muž slintá blahem nad druhým burgerem. Žena dojídá první. Big burgery pro ta bezkrevná těla! Ty velké velké velké velké burgery! (Už končím s psaním, nic chytřejšího už nenapíšu.)

 

 

Z angličtiny přeložila Magda Pěnčiková.

11.02.2013 15:59

Komentáře

Abel Chadwick | 12.05.2020 11:48
Are you an individual businessman or a business organisation that wishes to expand in business ??, we offer financial instrument such as BGs, SBLCs,MTNs, LCs, CDs and others on lease and sales at a rate of 4%+2% of the face value and reasonable conditionfrom a genuine provider. You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signatory project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication and any other project(s) etc.

Contact : Mr. Abel Chadwick
Contact Email: abelbroker9000@gmail.com
Whatsapp : +380 50 922 4887

With our financial/bank instrument you can establish line of credit with your bank and/or secure loan for your projects in which our bank instrument will serve collateral in your bank to fund your project.

We deliver with time and precision as set forth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable and we work directly with issuing bank lease providers, this instrument can be monetized on your behalf for upto 100% funding. Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved.

All relevant business information will be provided upon request.

BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!!

If Interested kindly contact me via

Email:~ abelbroker9000@gmail.com

serious enquiry only.
Dimitrij Conradi | 03.05.2020 12:14
We are Providers of all types of BG and SBLC with the best workable procedures. Our BG/SBLC ranges from MT799, MT760,(Both two way confirmation), MT103/23, MT103 (Both can be one way confirmation and two way confirmation) in USD and EUROS. Issuing Bank ranges from Top world 25 banks with face value ranging from 1M EUROS/USD to 10B EUROS/USD

BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!!
Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and cases to our attention and in complete confidence we will work together for the benefits of all parties involve.

Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing, please let me know if you are interested in any of our services, by providing you with yearly renewable leased bank instruments. We work directly with issuing bank lease providers, this Instrument can be monetized on your behalf for 100% funding.

We are ready to close leasing with any interested client in few banking days, if interested do not hesitate to contact me direct. [via Contact Form Below]

Regards

Dimitrij Conradi
Email: dimi.conradi1970@gmail.com
conradi.dimitrij@bk.ru
Skype: conradi.dimitrij@bk.ru
WhatsApp: +90 552 674 4696
scott james | 13.04.2020 04:35
GENUINE BANK GUARANTEE (BG) AND STANDBY LETTER OF CREDIT (SBLC) FOR BUY/LEASE
AT THE BEST RATES AVAILABLE

We offer certified and verifiable bank instruments via Swift Transmission from a genuine provider capable
of taking up time bound transactions.

FOR LEASING OF BG/SBLC
MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M
LEASING FEE = 4%+2%

FOR PURCHASE OF FRESH CUT BG/SBLC
PRICE = 32%+2%
MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M

Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing by providing you with yearly. RWA ready to close leasing with any interested client in few banking days

Name : Scott james

Email : Inquiry.securedfunding@gmail.com
Skype: Inquiry.securedfunding@gmail.com
scott james | 06.03.2020 13:23
GENUINE BANK GUARANTEE (BG) AND STANDBY LETTER OF CREDIT (SBLC) FOR BUY/LEASE AT THE BEST RATES AVAILABLE We offer certified and verifiable bank instruments via Swift Transmission from a genuine provider capable of taking up time bound transactions. FOR LEASING OF BG/SBLC MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M LEASING FEE = 4%+2% FOR PURCHASE OF FRESH CUT BG/SBLC PRICE = 32%+2% MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing by providing you with yearly. RWA ready to close leasing with any interested client in few banking days Name : Scott james Email : Inquiry.securedfunding@gmail.com Skype: Inquiry.securedfunding@gmail.com
Philip James | 21.02.2020 03:18
LOANS, BG/SBLC FOR LEASE AND PURCHASE We are exclusive agent to direct providers of Fresh Cut BG, SBLC, MTN Bonds, Bank draft and Loans which we have specifically for lease. We do not have any broker chain in this offer or get involved in Chauffer driven offers. We deliver with time and precision as set forth in the agreement. You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signature project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication, construction of Dams, Bridges and any other turnkey project(s) etc. DESCRIPTION OF INSTRUMENTS: 1. Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC) (Appendix A) 2. Total Face Value: Eur 5M MIN and Eur 10B MAX (Ten Billion USD) . 3. Issuing Bank: HSBC Bank London, Credit Suisse and Deutsche Bank Frankfurt. 4. Age: One Year, One Month 5. Leasing Price: 3% of Face Value plus 2% commission fees to brokers. 6. Delivery: Bank to Bank swift. 7. Payment: MT-103 or MT760 8. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. The Leased Instruments includes: BG’ s, Insurance Guarantees, MTN, ( SBLC) Standby Letters of Credit and Third Party Guarantees such as a standby forward commitment to purchase or a standby loan. If you are a potential Investor or Principle looking to raise capital, we will be happy to answer any questions that you have about this opportunity and to provide you with all the details regarding this services. Our BG/ SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing, please let me know if you are interested in any of our services, by providing you with yearly renewable leased bank instruments. We work directly with issuing bank lease providers, this Instrument can be monetized on your behalf for 100% funding. BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!! We are ready to close leasing with any interested client in few banking days, if interested do not hesitate to contact me direct. Regards Philip James Email: info.frjames1971@gmail.com Skype: info.frjames1971@gmail.com
Kelvin Faiz | 13.02.2020 12:53
We Facilitate Bank Guarantee (BG) & Standby Letter of Credit (SBLC) Instrument Direct Mandate Provider of Fresh Cut Bank Instrument for Lease/Purchase such as BG, SBLC, MTN. Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected We are direct to a provider for BG /SBLC Issuance by HSBC London/Hong Kong or any other AA rated Bank in Europe, Middle East or USA. Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing by providing you with yearly renewable leased bank instruments. We work directly with issuing bank lease providers, this Instrument can be monetized on your behalf for 100% funding: For further details contact us with the below information. email:kfaiztrippleainstrument.uk@gmail.com Skype: d65e4bb0261e5ece
Rafferty Vandor | 04.02.2020 12:58
Dear Sir/Ma, We are genuine certified Financial Instrument providers. Presently, we only focus on BG/SBLC for Lease and purchase purposes. Our Lease BG/SBLC is 4+2% and purchase at 32+2%. * FOR LEASING OF BG/SBLC MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M LEASING FEE = 4%+2% * FOR PURCHASE OF FRESH CUT BG/SBLC PRICE = 32%+2% MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M Kindly contact us for our procedures and be sure that we shall respond within 48hrs maximum. Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved. Rafferty Vandor E-mail : raffertyvandor@gmail.com Skype id : raffertyvandor@gmail.com
Robert Scott | 29.09.2019 20:54
I'm Robert Scott, working as Financial Consultant in UK.. Am in direct contact with an active and capable Provider of Bank Instruments(SBLC/FC BG & LC) we've close successful deals together since working over the years. Our SBLC/BG can be engaged in PPP Trading, Signature Projects, Petroleum, Oil & Gas, Business Funding, Aviation and MORE.. If interested, you can contact me through. inquiry contact Name:Robert Scott E-mail: financegoldencrown342@gmail.com ...skype ID Robert Scott for more details and our working procedure. Am direct the provider, Brokers are welcome with their clients
Puthai Nattaradol | 22.07.2019 18:23
We are able to finance your signatory projects and help you enhance your business plan. Furthermore, our financial instrument can be used for the purchase of goods from any manufacturer irrespective of their location. It can also serve as collateral with any bank in the world to secure loans for your project or to activate credit line to finance your business plan. We have {BG}, Standby Letter of Credit {SBLC}, Medium Term Notes {MTN}, Confirmable Bank Draft {CBD},Monetize as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed. Email : nat.mandate18@gmail.com Skype : nat.mandate18@gmail.com Regards Nat
david verney | 22.07.2019 12:40
We Offer Secured Verifiable BG/SBLC Instruments We are specialized in Bank Guarantee {BG}, Standby Letter of Credit {SBLC}, Medium Term Notes {MTN}, Confirmable Bank Draft {CBD} as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed. We deliver with time and precision as sethforth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable, below is our instrument description. The procedure is very simple; the instrument will be reserved on euro clear to be verified by your bank, after verification an arrangement will be made for necessary bank documents and stock testing expenses, the cost of the Bank Guarantee will be paid after the delivery of the MT760. DESCRIPTION OF INSTRUMENT: Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC). Total Face Value: Minimum of 1M Eur/USD (One Million Eur/USD) to Maximum of 5B Euro/USD(Five Billion Eur/USD). Issuing Bank: HSBC London, Barclays Bank, Deutsche Bank Frankfurt, Hong Kong, Any AA rated Bank in Europe or any Top 25 WEB. Age: One Year, One Day Leasing Price: 4% of Face Value plus 1% commission fees to brokers. Delivery: Bank to Bank SWIFT. Payment: MT-760. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. All relevant business information will be provided upon request plus our terms and procedures. Contact name: David Verney Email : davidverney18@gmail.com skype davidverney18@gmail.com GENERIC FINANCIAL MANAGEMENT PLC (Registered No 01911493) THE OLD CHURCH VERULAM ROAD ST. ALBANS HERTFORDSHIRE, AL3 4DH GB David Verney davidverney18@gmail.com
david verney | 22.07.2019 12:40
We Offer Secured Verifiable BG/SBLC Instruments We are specialized in Bank Guarantee {BG}, Standby Letter of Credit {SBLC}, Medium Term Notes {MTN}, Confirmable Bank Draft {CBD} as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed. We deliver with time and precision as sethforth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable, below is our instrument description. The procedure is very simple; the instrument will be reserved on euro clear to be verified by your bank, after verification an arrangement will be made for necessary bank documents and stock testing expenses, the cost of the Bank Guarantee will be paid after the delivery of the MT760. DESCRIPTION OF INSTRUMENT: Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC). Total Face Value: Minimum of 1M Eur/USD (One Million Eur/USD) to Maximum of 5B Euro/USD(Five Billion Eur/USD). Issuing Bank: HSBC London, Barclays Bank, Deutsche Bank Frankfurt, Hong Kong, Any AA rated Bank in Europe or any Top 25 WEB. Age: One Year, One Day Leasing Price: 4% of Face Value plus 1% commission fees to brokers. Delivery: Bank to Bank SWIFT. Payment: MT-760. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. All relevant business information will be provided upon request plus our terms and procedures. Contact name: David Verney Email : davidverney18@gmail.com skype davidverney18@gmail.com GENERIC FINANCIAL MANAGEMENT PLC (Registered No 01911493) THE OLD CHURCH VERULAM ROAD ST. ALBANS HERTFORDSHIRE, AL3 4DH GB David Verney davidverney18@gmail.com
harrison saban | 03.04.2019 14:09
Are you looking for financing source such as Bank Guarantee (BG) and Standby Letter Of Credit (SBLC)? I am a direct mandate to a Financial Institution who is also known as private lender specialized in the Lease of Bank / Financial Instruments in the form of Bank Guarantees (BG), Standby Letter of Credit (SBLC), Documentary Letter of Credit (DLC), Letter of Credit (LC), Performance Bonds (PB); Whether you are new starting up, medium or large establishment that needs a financial solution to fund/get your project started or an established business looking for extra CAPITAL to expand your operations, our company renders all the credible and trusted bank guarantee providers who are willing to fund and give financing solutions that suits your specific business needs. We help/assist you secure SBLC and bank guarantee (BG) for your trade and investment from world ranked Banks such as; HSBC, Barclays Deutsche Bank Frankfurt, and Any A rated Bank in Europe e.t.c DESCRIPTION OF INSTRUMENT: (1) Instrument: Bank Guarantee {BG} /StandBy Letter of Credit.{SBLC} (Appendix A). (2) Total Face Value: Eur/USD 1M{Minimum} to Eur/USD 10B{Maximum}. (3) Issuing Bank: HSBC Bank London, Barclays Bank and Deutsche Bank Frankfurt. (4) Age: One Year and One Day. (5) Leasing Price: 4% of Face Value plus 2% commission. (6) Delivery: bank to bank SWIFT MT-799 and/or MT-760. (7) Payment: MT103 (TT/WT). (8) Hard Copy: Bonded Courier Service. RWA ready to close leasing with any interested client in few banking days We will be glad to share our working procedures with you upon request to help us proceed towards closing deals effectively. For further inquiry contact Email : Saban.financialbg@gmail.com Skype : Saban.financialbg WhatsApp: +447554831583
davis | 07.03.2019 09:24
Szanowni Państwo, Davis Finance and investment Ltd. oferuje odpowiednie rozwiązanie dla Państwa potrzeb finansowych. Różnimy się od innych wierzycieli, ponieważ wierzymy w obsługę klienta i pozostaniemy z nimi aż do uzyskania wyników. Ogólnie rzecz biorąc, oferujemy kredyty hipoteczne, pożyczki inwestorskie, pożyczki konsolidacyjne, drugą pożyczkę, pożyczkę biznesową, pożyczkę osobistą, pożyczkę międzynarodową itp. Przy niższej stopie procentowej wynoszącej 3%. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem davispasicalloanlender@gmail.com Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje: Twoje pełne imię i nazwisko: ________________________ Kraj; _________________________ Warunek: ________________________ Adres domu: _______________________ Zawód: _________________________ Wiek: _________________________________ Cel pożyczki: ___________________________ Wymagana ilość: __________________________ Czas trwania pożyczki: _________________________ Płeć: __________________________ Z poważaniem, Davis pasical
Ewa Marian | 15.10.2018 03:36
Dobrý den všichni čtení tohoto, já jsem Ewa Marian jménem, ​​jsem tady, abych krátkou svědectví o tom, jak jsem byl schopen získat skutečný a legitimní úvěr od paní Jorge Grace půjčky věřitele, jsem byl v zoufalé potřebě peněz poté, co jsem byl jsem podveden několika úvěrovými společnostmi, které mi chtěly pomoci, ale nikdy to neudělaly. Vzali mi ze mě spoustu peněz a já jsem zůstala s ničím. Až do věrného dne jsem mluvila se svým přítelem, který si právě vyplatil půjčku od Jorge Grace úvěrové společnosti , Můj přítel mi dal poštu a všechno, co potřebuji, aby se s ní obrátila. Takže jeden věrný den jsem poslal poštu společnosti, která požádala o půjčku ve výši 3000000 dolarů, aby mi zaplatila dluhy a zahájila nový obchod, dostala jsem od nich odpověď a oni řekli mi, že se nemusím bát, že mi pomohou. Tak jsem je vyzkoušel a požádal jsem je, aby pokračovali v úvěrové transakci. Tak až na moje největší překvapení po tom všem, co jsem byl tak šokován, že mi pomohli s půjčkou poté, co jsem souhlasím s pokračováním s jejich úvěrovými podmínkami, jsem šťastný dnes s mým fami a já jsem taky velmi vděčná, že jsem si od nich půjčila bezúhonně, nikdy jsem nevěřil, že stále existuje spolehlivá půjčka on-line, dokud nenajdu paní Jorge Graceová, která mi pomůže všem díky jí vděčná, prosím, pokud budete potřebovat jakýkoli úvěr on-line, dejte si pozor na podvodníky inkase potřebujete úvěr můžete kontaktovat paní Jorge Grace důvěryhodný spolehlivý věřitel úvěru a věřím, že vám pomůže stejně jako ona mi pomohla, pokud potřebujete půjčku okamžitě ji kontaktujte emailem {jorgegraceloanfirm@gmail.com} Pomůže vám, modlím se, aby ji Bůh požehnal za mne. Ewa Marian
Walsh Robert | 19.09.2018 06:40
We are authorized Financial consulting firm that work directly with A rated banks eg Lloyds Bank,Barclays Bank,HSBC bank etc We provide BG, SBLC, LC, LOAN and lots more for clients all over the world. We are equally ready to work with Brokers and financial consultants/consulting firms in their respective countries. Our procedures are most reasonable and safest as we operate a 100% financial risk free process which entails that the issuing and receiving bank continues the transaction immediately after DOA is countersigned We hope to establsih a long term business relationship with you even after this first trial Regards WALSH SMITH, ROBERT email : info.iqfinanceplc@gmail.com skype: cpt_young1 Tel contact: +447031968934
Walsh Robert | 19.09.2018 06:28
We are authorized Financial consulting firm that work directly with A rated banks eg Lloyds Bank,Barclays Bank,HSBC bank etc We provide BG, SBLC, LC, LOAN and lots more for clients all over the world. We are equally ready to work with Brokers and financial consultants/consulting firms in their respective countries. Our procedures are most reasonable and safest as we operate a 100% financial risk free process which entails that the issuing and receiving bank continues the transaction immediately after DOA is countersigned We hope to establsih a long term business relationship with you even after this first trial Regards WALSH SMITH, ROBERT email : info.iqfinanceplc@gmail.com skype: cpt_young1 Tel contact: +447031968934
Raymond Dosion | 05.09.2018 18:57
We are direct providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN which are specifically for lease/sales, our bank instrument can be engage in PPP Trading, Discounting, signature project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication, construction of Dams, Bridges, Real Estate and all kind of projects. We do not have any broker chain in our offer or get involved in chauffeur driven offers. We deliver with time and precision as sethforth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable, below is our instrument description. The procedure is very simple; the instrument will be reserved on euro clear to be verified by your bank, after verification an arrangement will be made for necessary bank documents and stock testing expenses, the cost of the Bank Guarantee/Standby Letter of Credit will be paid after the delivery of the MT760, Description OF INSTRUMENTS: 1. Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC) 2. Total Face Value: Eur/USD 5M MIN and Eur/USD 10B MAX (Ten Billion EURO/USD). 3. Issuing Bank: HSBC Bank London, Barclay's bank London,Credit Suisse and Deutsche Bank Frankfurt. 4. Age: One Year, One Month 5. Purchasing Price: 32% of face value plus 2% commission fees Leasing Price: 4% of Face Value plus 1% commission fees. 6. Delivery: Bank to Bank swift. 7. Payment: MT-103 or MT760 8. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved. Contact : Mr. Raymond Doison Contact Email: crusaderbroker.bgassurance@gmail.com skype:crusaderbroker.bgassurance@gmail.com
AZRA ISHAQUE | 04.09.2018 14:52
We specialized in Bank Guarantee {BG}, Standby Letter of Credit {SBLC}, Medium Term Notes {MTN}, Confirmable Bank Draft {CBD} as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed. We deliver with time and precision as sethforth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable, below is our instrument description. The procedure is very simple; the instrument will be reserved on euro clear to be verified by your bank, after verification an arrangement will be made for necessary bank documents and stock testing expenses, the cost of the Bank Guarantee will be paid after the delivery of the MT760. DESCRIPTION OF INSTRUMENT: Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC). Total Face Value: Minimum of 1M Eur/USD (One Million Eur/USD) to Maximum of 5B Euro/USD(Five Billion Eur/USD). Issuing Bank: HSBC London, Barclays Bank, Deutsche Bank Frankfurt, Hong Kong, Any AA rated Bank in Europe or any Top 25 WEB. Age: One Year, One Day Leasing Price: 4% of Face Value plus 1% commission fees to brokers. Delivery: Bank to Bank SWIFT. Payment: MT-760. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. All relevant business information will be provided upon request plus our terms and procedures. Contact name: Azra Ishaque Email : lintel.financialservicesplc@gmail.com Skype : lintel.financialservicesplc
BARBARA GRAY | 25.08.2018 03:59
Here is a good news for those interested. There is away you can earn money without stress contact (CLIFFORD JACKSON) for a blank [ATM CARD] today and be among the lucky ones who are benefiting from this cards. This PROGRAMMED blank ATM card is capable of hacking into any ATM machine anywhere in the world. I got my the card from a good Hacker on the internet, with this ATM Card I am able to collect $5000-$20,000 dollars every day via contacts: {cliffordhackerspays@gmail.com}....I was very poor but this card have made me rich and happy, If you want to get this opportunity to become rich then apply for this card, I am so happy about this because i got mine last week and I have used it to get $240,000.00 dollars CLIFFORD JACKSON Hackers is giving out the card just to help the poor and needy and they ALSO OFFER FINANCIAL ASSISTANCE. Get yours from CLIFFORD JACKSON Hackers today. Kindly contact them by Email cliffordhackerspays@gmail.com
asda services | 17.08.2018 23:54
GOOD DAY AND WELCOME TO ASDA FINANCE LTD Do you need 100% Finance? I can fix your financial needs with a lower back problem of 3% intrest rate. Whatever your circumstances, self employed, retired, have a poor credit rating, we could help. flexible repayment, Contact us at: asdaservices24@gmail.com whatsapp +17042750147 Apply now for all types of loans and get money urgently! * The interest rate is 3% * Choose between 1 and 40 years of repayment. * Choose between monthly and annual repayment plan. * Terms and conditions of the flexibility of loans. Regards, Desmond Berling Ph.D
Farrington Steven Ray | 16.08.2018 14:59
I am direct to a project Funder who is also known as private lender they specialized in bank instrument lease and sales their funds is purely earned from private and corporate investment portfolios without criminal origin.With the group capital fund which are specifically for lease/sale in form of bank instrument. The Financial institution can finance your signatory projects such as Real Estate Development, Aviation Service, Agriculture Finance, Petroleum Importation,Telecommunication, construction of Dams or Bridges and all kind of projects. The bank instrument can be use for purchase of goods from any manufacturer irrespective of their location. It can also serve as collateral with any bank in the world to secure loan for your project or to establish line of credit with your bank. We offer Bank Guarantee , all are issue from AAA Rated bank such as Deutsche Bank, HSBC Bank, UBS Zurich, Barclay's Bank , Standard Chartered Bank E.T.C. For more information, Endeavour to contact me as your convenient time. DESCRIPTION OF INSTRUMENTS: 1. Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC) (Appendix A) 2. Total Face Value: Eur 5M MIN and Eur 10B MAX (Ten Billion USD). 3. Issuing Bank: HSBC Bank London, Barclays, Credit Suisse and Deutsche Bank Frankfurt. 4. Age: One Year, One Month 5. Purchasing Price: 32% of Face Value plus 2% commission fees to brokers. 6. Leasing Price: 4% of Face Value plus 2% commission fees to brokers. 7. Delivery: Bank to Bank swift. 8. Payment: MT-103 or MT760 9. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. We are ready to close leasing with any interested client in few banking days, if interested do not hesitate to contact me direct. All relevant business information will be provided upon request. If Interested kindly contact me via Email, Contact Email: farringtonstevenray129@gmail.com skype: .....Farrington Ray Regards, Mr Farrington Steven Ray
Walsh Robert | 16.08.2018 14:27
We are authorized Financial consulting firm that work directly with A rated banks eg Lloyds Bank,Barclays Bank,HSBC bank etc We provide BG, SBLC, LC, LOAN and lots more for clients all over the world. We are equally ready to work with Brokers and financial consultants/consulting firms in their respective countries. Our procedures are most reasonable and safest as we operate a 100% financial risk free process which entails that the issuing and receiving bank continues the transaction immediately after DOA is countersigned We hope to establsih a long term business relationship with you even after this first trial Regards WALSH SMITH, ROBERT email : info.iqfinanceplc@gmail.com skype: cpt_young1 Tel contact: +447031968934
Walsh Robert | 06.08.2018 19:48
We are authorized Financial consulting firm that work directly with A rated banks eg Lloyds Bank,Barclays Bank,hsbc bank etc We provide BG, SBLC, LC, LOAN and lots more for client all over the world. Equally,we are ready to work with Brokers and financial consultants/consulting firms in their respective countries. We are equally ready to pay commission to those Brokers and financial consultants/consulting firms. Awaiting a favourable response from you. Best regards WALSH SMITH, ROBERT email : info.iqfinanceplc@gmail.com skype: cpt_young1 Tel contact: +447031968934
NATALIYA | 05.06.2018 15:46
We are project funder as well as financial lender. We have BG/SBLC specifically for BUY/LEASE at a leasing price of 4%+1% of face value Issuance by HSBC London, Barclays Bank and many other 25 top AA rated Banks. We also secure funding to facilitate and enhance your business and projects. Also We are into the provision of short term and long term business/personal loans for both small and large scale business funds. FOR LEASING OF BG/SBLC MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M LEASING FEE = 4%+1% FOR PURCHASE OF BG/SBLC PRICE = 32%+1% MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients with healthy commissions paid and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved. We will be glad to share our working procedures/DOA with you upon request to help us proceed towards closing deals effectively. For further inquiry contact Us Via : Email:- inquiry.emeraldfinanceltd@gmail.com Skype :- emeraldfinanceltd@gmail.com
Taylor Gregory | 05.06.2018 11:27
We can deliver Financial service/instruments(BG/SBLC/MTN/DLC/LC) at an affordable price to our customers in other to derive maximum utility. We understand that finding the right company to provide financial instrument is not easy. We are certified financial company that delivers banking instrument for lease which we adhere to our terms and condition. Over 99% of our clients are satisfied with our work whether it is business or financial service. Purchase rate : 32% + 2% Lease rate : 3% + 2% Once the transaction is in progress, we ensure we keep you posted on the progress of your paper. We also get you connected to the provider for personalized service. Instead of stressing yourself out looking for financial instrument or company why not let professional like us deliver financial instrument to you within the time frame required by you. Please contact for advise with full details for our financial solution services. Taylor Gregory Moathfinance@outlook.com
Klanovsky Emil | 05.12.2017 16:21
Potřebujete půjčky na projekt, investice, osobní půjčky, úvěry na podnikání, úvěry na bydlení, studentské půjčky, půjčky na konsolidaci a vánoční půjčky? Potřebujete půjčku k zahájení malého, středního nebo velkého podnikání? Potřebujete úvěr na vybudování domu nebo úvěru na auto? Potřebujete úvěr na nákup vybavení pro práci? Získejte odpověď na všechny vaše problémy a získejte svůj úvěr dnes s úrokovou sazbou 2% a naše transakce jsou rychlé, bezpečné a pohodlné a 100% záruka. e-mail prostřednictvím: klanovskyemil@gmail.com
Devdutt Vyas | 28.10.2017 14:34
We specialized in Bank Guarantee {BG}, Standby Letter of Credit {SBLC}, Medium Term Notes {MTN}, Confirmable Bank Draft {CBD} as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed. We deliver with time and precision as sethforth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable, below is our instrument description. The procedure is very simple; the instrument will be reserved on euro clear to be verified by your bank, after verification an arrangement will be made for necessary bank documents and stock testing expenses, the cost of the Bank Guarantee will be paid after the delivery of the MT760. Below is our instrument description. DESCRIPTION OF INSTRUMENT: 1. Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC) (Appendix A) 2. Total Face Value: Eur 5M MIN and Eur 10B MAX (Ten Billion USD). 3. Issuing Bank: HSBC Bank London, Credit Suisse and Deutsche Bank Frankfurt. 4. Age: One Year, One Month 5. Leasing Price: 4% of Face Value plus 2% commission fees to brokers. 6. Delivery: Bank to Bank swift. 7. Payment: MT-103 or MT760 8. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. All relevant business information will be provided upon request plus our terms and procedures: If you are interested please contact me for us to proceed further Regards Devdutt Vyas Email: devdutt_vyas@outlook.com devdutt.vyas2016@gmail.com Skype: devdutt.vyas
Ciaran Sheridan | 22.08.2017 19:09
We are Ireland based major/Direct providers of Fresh Cut BG, SBLC, POF, MTN, Bonds and CDs and this financial instruments are specifically for lease and sale.We are one of the leading Financial instrument providers with offices all over Europe. we always deliver on time and precision as Set forth in the agreement. You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs, project financing, Credit line enhancement, Corporate Loans (Business Start-up Loans or Business Expansion Loans), Equipment Procurement Loans (Industrial Equipment, Air crafts, Ships, etc.) as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed, Our Terms and Conditions are reasonable. DESCRIPTION OF INSTRUMENTS: 1. Instrument: Bank Guarantee (BG)/SBLC (Appendix A) 2. Total Face Value: 10M MIN to 50B MAX USD or Euro 3. Issuing Bank: HSBC, Deutsche Bank Frankfurt, UBS or any Top 25 . 4. Age: One Year, One Day 5. Leasing Price: 4+ 1% 6. Sale Price: 32+2% 7. Delivery by SWIFT . 8. Payment: MT103-23 9. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. If you have need for Corporate loans, International project funding, etc. or if you have a client that requires funding for his project or business, We are also affiliated with lenders who specialize on funding against financial instruments, such as BG, SBLC, POF or MTN, we fund 100% of the face value of the financial instrument. Inquiries from agents/ brokers/ intermediaries are also welcomed; do get back to us if you are interested in any of our services and for quality service. Name : Ciaran Sheridan E-mail : ciaransheridan453@gmail.com Skype id : ciaransheridan453@gmail.com
Ciaran Sheridan | 01.08.2017 23:47
We are Ireland based major/Direct providers of Fresh Cut BG, SBLC, POF, MTN, Bonds and CDs and this financial instruments are specifically for lease and sale.We are one of the leading Financial instrument providers with offices all over Europe. we always deliver on time and precision as Set forth in the agreement. You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs, project financing, Credit line enhancement, Corporate Loans (Business Start-up Loans or Business Expansion Loans), Equipment Procurement Loans (Industrial Equipment, Air crafts, Ships, etc.) as well as other financial instruments issued from AAA Rated bank such as HSBC Bank Hong Kong, HSBC Bank London, Deutsche Bank AG Frankfurt, Barclays Bank , Standard Chartered Bank and others on lease at the lowest available rates depending on the face value of the instrument needed, Our Terms and Conditions are reasonable. DESCRIPTION OF INSTRUMENTS: 1. Instrument: Bank Guarantee (BG)/SBLC (Appendix A) 2. Total Face Value: 10M MIN to 50B MAX USD or Euro 3. Issuing Bank: HSBC, Deutsche Bank Frankfurt, UBS or any Top 25 . 4. Age: One Year, One Day 5. Leasing Price: 4+ 1% 6. Sale Price: 32+2% 7. Delivery by SWIFT . 8. Payment: MT103-23 9. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days. If you have need for Corporate loans, International project funding, etc. or if you have a client that requires funding for his project or business, We are also affiliated with lenders who specialize on funding against financial instruments, such as BG, SBLC, POF or MTN, we fund 100% of the face value of the financial instrument. Inquiries from agents/ brokers/ intermediaries are also welcomed; do get back to us if you are interested in any of our services and for quality service. Name : Ciaran Sheridan E-mail : ciaransheridan453@gmail.com Skype id : ciaransheridan453@gmail.com
bdsfn.com@gmail.com | 18.07.2017 13:40
Do you need an urgent financial credit ***? * Very fast and direct transfer to your bank account * Repayment starts eight months after you get the money bank account * Low interest rate of 1% * Long-term repayment (1-30 years) Height * Flexible ***then monthly payment *. How long will it be financed? After submitting the application *** You can expect a preliminary answer less than 24 hours funding in 72-96 hours after receiving the information they need yours. Email : bdsfn.com@gmail.com Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com Name : Country : Phone number : Amount Needed as Loan : Purpose of Loan : Have you applied for loan online before (yes or no) Email : bdsfn.com@gmail.com Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com Mrs. sanders Michelle
Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) | 01.07.2017 23:57
Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile, Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) Kindly write us back with the loan information; - Complete Name: - Loan amount needed: - Loan Duration: - Purpose of loan: - City / Country: - Telephone: - Name of the Site: Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com Yours Sincerely, Mrs. Ceren Kelly Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com We look forward to hear from you ASAP.
Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) | 01.07.2017 23:57
Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile, Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) Kindly write us back with the loan information; - Complete Name: - Loan amount needed: - Loan Duration: - Purpose of loan: - City / Country: - Telephone: - Name of the Site: Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com Yours Sincerely, Mrs. Ceren Kelly Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com We look forward to hear from you ASAP.
Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) | 01.07.2017 23:57
Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile, Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) Kindly write us back with the loan information; - Complete Name: - Loan amount needed: - Loan Duration: - Purpose of loan: - City / Country: - Telephone: - Name of the Site: Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com Yours Sincerely, Mrs. Ceren Kelly Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com We look forward to hear from you ASAP.
Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) | 01.07.2017 23:57
Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) Do You Need A Business Loan,Or A Personal Loan,At 1.0% If Yes? Name,Amount,Country,Loan Durations,Phone Mobile, Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com Affordable Loan Offer ( PergoCF@cheerful.com ) Kindly write us back with the loan information; - Complete Name: - Loan amount needed: - Loan Duration: - Purpose of loan: - City / Country: - Telephone: - Name of the Site: Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com Yours Sincerely, Mrs. Ceren Kelly Interested Applicants Should Contact Us Via Email: PergoCF@cheerful.com ,( PergoCF@qualityservice.com ), PergoCF@gmail.com We look forward to hear from you ASAP.
Mrs. Ceren | 22.05.2016 13:24
Dear valued customer, PERGO CORPORATE FINANCE,(PCF), aims is to provide Excellent Professional Service and to conduct ourselves in a manner that maintains high standards of business ethics with consumers, thereby transacting business in such a manner as to merit the continued respect and confidence of consumers and the general public. Do you need Financial Assistance? We are looking for businesses that are in need of funding for Acquisition, Expansion, Growth, Refinance or Survival. If you are interested to get a loan then kindly write us with the loan requirement. Please, contact us for more information: pergocf@fastservice.com We look forward to hear from you ASAP
Avit Investment | 05.11.2015 12:17
Greetings to you by ADIA. We are a France-Paris based investment company known as Avit Development Investment Authority working on expanding its portfolio globally and financing projects. We would be happy to fund and invest with you in any profitable project if you have any viable project we can finance by making mutual investment with you. If you are interested, kindly contact us on:avitinvestmentauthority2@gmail.com for more details. Looking forward hearing from you soonest. Yours truly, Mrs Kristina Anderson (Personal Assistant) Avit Development Investment Authority(ADIA) 501 Avenue Montaigne,75008 Paris-France Paris-France.Avit Development Investment Authority (ADIA)
Avit Investment | 05.11.2015 12:16
Greetings to you by ADIA. We are a France-Paris based investment company known as Avit Development Investment Authority working on expanding its portfolio globally and financing projects. We would be happy to fund and invest with you in any profitable project if you have any viable project we can finance by making mutual investment with you. If you are interested, kindly contact us on:avitinvestmentauthority2@gmail.com
Dorene Zeller | 27.10.2015 11:00
MY TESTIMONY FROM A LEGITIMATE MONEY LENDER My name is Dorene Zeller, I am from United State. Have you been looking for a loan?Do you need an urgent personal or business loan?contact Dennis Hopkins Finance Home he help me with a loan of $300.000 some days ago after been scammed of $2500 from a woman claiming to been a loan lender but i thank God today that i got my loan worth $300.000.Feel free to contact the company for a genuine financial service.Website: http://www.dennishopkinsfinancehome.com/ Email:dennishopkins_financehome@live.com or dennishopkins69@yahoo.com or Tel: USA +12404374240 Skype ID:roger.n.william .He is a trust worthy man.
morgan debra | 17.06.2015 12:40
Dobrý den paní Am, Morgan Debra Am legitimní a spolehlivý úvěr věřitel rozdávat úvěry na jasné a srozumitelné podmínky na 2% úrokovou sazbou. z 12000 dolarů na 7.000.000 dolar USD, euro a libra pouze. I rozdávat podnikatelských úvěrů, Osobní půjčky, studentské půjčky, půjčky na auta a půjčky splatit účty. jestli ty Potřebujete půjčku, co musíte udělat, je pro vás mě kontaktovat přímo na adrese: morgandebra1986@gmail.com Bůh Ti Žehnej. S pozdravem, Paní Morgan Debra E-mail: morgandebra1986@gmail.com Poznámka: Všechny odpovědi musí být zaslány na adresu: morgandebra1986@gmail.com
Mr james | 20.11.2014 06:36
Potřebujete úvěr? Už jste hledali, kde získat úvěr? mít Pokusili jste se získat jakýkoliv druh úvěru? pak platí nyní jameswoodloan@gmail.com.com {}, pokud chcete získat cenově dostupné úvěry. Úvěr je zde nabízen za velmi nízkou úrokovou sazbou ve výši 2%. Kontaktujte nás a získat úvěr dnes
Zobrazit všechny komentáře

Vložit nový komentář

Doporučené články

Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem Zkažený / Rozhovor s Jimem Hollandsem
„Musíš člověku třikrát potřást rukou a přitom mu upřeně hledět do očí. To je způsob, jak si s jistotou zapamatovat jméno. Takhle jsem si postupně pamatoval jménem pět tisíc lidí, kteří kdy přišli do Horse Hospital radil mi naposledy Jim Hollands, autor experimentálních filmů, hudebník a kurátor. Dětství prožil v těžké sociální situaci a často žil na ulici. Živil se také jako dětský prostitut a…
Afričtí upíři ve věku globalizace Afričtí upíři ve věku globalizace
"V Kamerunu se hojně šíří fámy o zombie-dělnících, kteří se lopotí na neviditelných plantážích podivné noční ekonomiky. Podobné příběhy, plné posedlé pracovní síly, pocházejí z Jihoafrické republiky a Tanzanie. V některých z nich se nemrtví na částečný úvazek po celonoční lopotě namísto spánku budí ráno vyčerpaní."
Obsah 2016/1 Obsah 2016/1
Obsah nového čísla.
Nevydařená koprodukce Nevydařená koprodukce
Když se dobře zorientujete, zjistíte, že každý měsíc a možná každý týden máte šanci získat na svůj kulturní projekt peníze. Úspěšní žadatelé mají peněz dost, průměrní tolik, aby dali pokoj a neúspěšné drží v šachu ta šance. Naprosto přirozeně tedy vznikly agentury jen za účelem žádání a chytré přerozdělování těchto fondů a také aktivity, které by bez možnosti finanční odměny neměly dostatek…
04.02.2020 10:17
Kam dál?
jinde - archeologie
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje  (generace narozená kolem roku 1970)
S.d.Ch, solitéři a kultura okraje (generace narozená kolem roku 1970)
Josef Jindrák
Kdo je S.d.Ch? Osoba mnoha zájmů, aktivní v několika oblastech. V literatuře, divadle, hudbě, svými komiksy a kolážemi i ve výtvarném umění. Především je to básník a dramatik. Svou povahou a rozhodnutím solitér. Jeho tvorba se neprotíná s aktuálními trendy. Vždy staví do popředí osobní výpověď, která však může mít i velmi složitou vnitřní strukturu. Je příjemné, že je to normální člověk a…
Číst více...
jinde - poezie
THC Review a zavržená minulost
THC Review a zavržená minulost
Ivan Mečl
My jsme pátá světová strana! Pítr Dragota a Viki Shock, Fragmenty geniality, květen a červen 1997 Viki vlastně přišel, aby mi ukázal kresby a koláže. Jen jako doplněk mi dal k nahlédnutí samizdatové THC Review z konce devadesátých let. Když mne zaujalo, vyděsil se a řekl, že tahle tvorba je uzavřenou kapitolou, ke které se nechce vracet. Kresby z barů, občerstvoven a hospod jsme se ihned…
Číst více...
cena
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
To hen kai pán / (Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiří Černický)
„Mluví-li se v našich dobách o umění, obvykle se mluví o jeho umístění v subjektivitě nebo objektivitě, o tom, jak vyjadřuje život, anebo o tom, jak životu pomáhá. Pomíjí se při tom, že jde o ten zvláštní druh konání v subjektivitě a ten zvláštní druh konání v objektivitě, jež je právě uměním a ničím jiným. Snad se to pokládá za příliš samozřejmé, snad za málo významné. Ale to je právě to…
Číst více...
birthing pains
Kdo se bojí mateřství?
Kdo se bojí mateřství?
Zuzana Štefková
Zmnožení definic „matky“ je zároveň místem zesíleného útlaku a potenciálního osvobození.1 Carol Stabile Psal se rok 2003 a v houštinách lesa Lapák na Kladně postávala u cesty žena v pokročilém stádiu těhotenství. V rámci výstavy Umělci v lese mohli kolemjdoucí zahlédnout záblesk jejího klenutého břicha, které v exhibicionistickém gestu odhalovala speciálně pro ně. Právě tahle performance Lenky…
Číst více...
Knihy, multimédia a umělecká díla, která by Vás mohla zajímat Vstoupit do eshopu
Pink Girl, 1990 acrylic painting on canvas, 122 x 122, on frame
Více informací...
3 200 EUR
3 624 USD
American Issue
Více informací...
6,50 EUR
7 USD
Back to Roots Issue
Více informací...
6,50 EUR
7 USD

Studio

Divus a jeho služby

Studio Divus navrhuje a vyvíjí již od roku 1991 ojedinělé návrhy projektů, prezentací nebo celých prezentačních cyklu všech druhů vizuálních materiálů. Realizujeme pro naše klienty kompletní řešení i jednotlivé kroky. Pro práci využíváme spojení nejmodernějších s klasickými technologiemi, což umožňuje širokou škálu řešení. Výsledkem naší práce jsou nejen produkční, tiskové a digitální projekty, od propagačního materiálu, plakátu, katalogu, knihy, přes návrhy a realizace plošné i prostorové prezentace v interiéru nebo exteriéru po digitální zpracování obrazu nebo publikování na internetu, ale realizujeme i digitální filmové projekty, včetně střihu, ozvučení, animace. Tyto technologie používáme i pro tvorbu webových stránek a interaktivních aplikací. Naší předností je ...

 

Citát dne. Vydavatel neručí za jakékoliv psychické i fyzické stavy, jenž mohou vzniknout po přečtení citátu.

Osvícení přichází vždycky pozdě.
KONTAKTY A INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY Celé kontakty redakce

DIVUS LONDON

 

SKLAD
Arch 8, Resolution Way, Deptford

London SE8 4NT, Spojené Království
Otevřeno na objednávku.

 

KANCELÁŘ
7 West Street, Hastings
East Sussex, TN34 3AN
, Spojené Království
Open on appointment
 

Ivan Mečl
ivan@divus.org.uk, +44 (0) 7526 902 082

DIVUS
NOVA PERLA
Kyjov 37, 407 47 Krásná Lípa
Česká Republika

divus@divus.cz
420 222 264 830, +420 602 269 888

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00
a na objednávku.

 

DIVUS BERLIN
Potsdamer Str. 161, 10783 Berlin, Germany

berlin@divus.cz, +49 (0) 1512 9088 150
Otevřeno na objednávku.

 

DIVUS VÍDEŇ 
wien@divus.cz
DIVUS MEXICO CITY
mexico@divus.cz
DIVUS BARCELONA
barcelona@divus.cz
DIVUS MOSKVA & MINSK
alena@divus.cz

NOVINY Z DIVUSU DO MAILU
Divus 23.05.-17.06.2017 STU MEAD & MIKE DIANA IN PARIS